• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Genel Tanım

Akciğer kanseriyle alakalı tanım yapmamız gerekirse; 2 farklı akciğer kanseri türü bulunmaktadır. Bunlardan ilk’i küçük hücreli akciğer kanseri, diğeriyse küçük hücreli olmayan akciğeri kanseri olmaktadır. Mikroskobik araştırmalar sonucunda hangi kanser niteliği tanışımıyor ise o kanser tedavisi için metod farklı şekilde seyir etmektedir.

 1. a) Küçük hücreli akciğer kanseri : Bu gruba giren kanserin bir diğer adı yulaf hücresi kanseri olarak da geçmektedir. Bu kanser çeşidine çokta fazla rastlanılmamakla birlikte bu kanser tipi genelde yayılımcı bir davranış sergilemektedir..
 2. b) Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Bu tür ise diğer küçük hücreli akciğer kanserin aksine daha yaygın bir akciğer kanseri tipidir. Bu kanserin kendi içerisinde 3 türü bulunmaktadır fakat tedavi metodlarında ve yaşamsal sürecinde aralarında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Akciğer kanserinin oluşum nedeni tam olarak bilinememekle beraber vakaların belirli bölümü tütün ve tütün mamüllerinden imal ürünler yüzünden bu hastalıkla tanışmaktadır.

Akciğer Kanserini Arttıran Faktörler Nelerdir ?

1- Sigara içmek

2- Puro pipo hazır tütün içmek

3- Asbest ( Sanayide kullanılan bir ürün)

4- Akciğer Hastalıkları

5- Hava Kirliliği

Akciğer Kanserine Yol Açabilecek Riskli Meslek Grupları Nelerdir ?

Akciğer kanseri solunum yolları ve akabinde akciğeri etkisi altına aldığı için bulunduğu ortam hava kirliliği açısından tehlikeli ise risk grubundadır. Örnek vermek gerekirse baca temizleyenler, sürekli boya işinde bulunanlar, kaplama metal sanayii, kimya sanayi çalışanları, kot boyama işçileri ( Özellikle taşlama işçileri ), maden işçileri, plastik fabrikaları, taş kırma , cam tozu işçileri, naylon muşamba işince çalışanlar, tekstil kesimhanesinde çalışanlar, ayakkabı deri imalathaneleri …

Burada çalışan işçilerin bu hastalığa yakalanmaması için mutlaka iş ve işçi güvenliği bilgilerinde yer alan sağlık önlemlerini almaları gerekmektedir. Sonuçta can sizin canınız. İşveren işçi bulur ama siz başka bir beden bulamazsınız !

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur ?

Kişide akciğer kanseri bulgusu şüphesi varsa bu sıralı birkaç teste gidilerek sonuca ulaşılabilir. Akciğer kanseri teşhisinde hastalığın bulgularından birçoğu hastada mevcut ise ilk önce bir akciğer filmi istenir. Akabinde kan tetkikleri ve daha sonra balgam tetkiki yapılır. Eğer hala şüphe devam ediyorsa herhangi bir habisli oluşum şüphesi var ise akciğerden bir kesit alınır ( biopsi ) ve bu kesit mikroskop altında incelenerek kesin tanı konulur ve tedavisine başlanır.

Bu süreçte hastanın kötü alışkanlıkları var ve hala devam etmekte ise bunlara derhal son verilir. Bunlar sigara, pipo , pasif içicilik, alkol, düzensiz beslenme vs …

Akciğer Kanserinin Başlıca Belirtileri Nelerdir ?

Akciğer kanserinin belirtilerinin başlıcaları şu şekildedir ;

– Sürekli devam eden ve giderek artan öksürük .

– Sürekli devam eden göğüs ağrısı

– Kan kusmak , kan tükürmek

– Nefes darlığı, hırıltılı nefes.

– Sık sık zaatüreye yakalanmak , ve geçmemesi.

– Boyun ve yüzde şişkinlik

– Sürekli yorgunluk halleri

– İştahsızlık.

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Akciğer kanserinin tedavisi hastalığın evresi, hastanın durumu ve hastalığın gidişatına göre değişiklikler göstermektedir. Değişik tedavi kombinasyonları uygulanabilir. Bazı durumlarda ameliyatla habisli bölge temizlenir. Ameliyat sonrasında da kalan küçük parçacıkları temizlemek için bir tedavi uygulanır. Uygulanan bu tedaviye adjuvan tedavi adı verilir. Adjuvan tedavi hastanın ameliyat sonrası durumuna, yaşına hastalığın evresine göre değişiklik gösterebilir. Hastalar ameliyattan sonra kemoterapi , radyoterapi veya her ikisini de alabilirler. Bazı durumlarda ise ameliyat sonrası adjuvan tedavi almaya gerek kalmaz. Bazı akciğer kanseri hastalarında ise sadece adjuvan tedavi uygulanır. Bunu tabiki kontrolünde olduğunuz hekiminiz belirleyecektir.

Sağlıklı Günler Dileriz .

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status