• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Alerji Kurdeşenleri için Evde Tedavi, Belirtileri ve Nedenleri

Alerji Kurdeşenleri için Evde Tedavi, Belirtileri ve Nedenleri

Ayrıca sodyum glutamat olarak da bilinen monosodyum glutamat, glutamik asidin sodyum olmayan bir tuzudur, spesifik olmayan bir amino asittir.

Monosodyum glutamat, genellikle tat arttırıcı olarak görev yapmak üzere gıdalarda bir katkı maddesi olarak kullanılır ve bu nedenle Çin mutfağının önemli bir bileşenidir. Monosodyum glutamat küçük miktarlarda tüketim için güvenli olmasına rağmen, daha fazla miktarda tüketildiğinde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

 

Bazı insanlar minimal miktarda monosodyum glutamat bile tahammülsüz bulunmuştur. Bu insanlar her zaman bu tuza alerjisi vardır ve içerdiği yiyecekleri yiyememektedirler. Monosodyum glutamat alerjisinin en sık görülen semptomları şunlardır:

 

 • Şiddetli veya zonklayan baş ağrısı
 • Baş dönmesi ve mide bulantısı
 • pinpirik hissi

Monosodyum glutamat bir alerjen olmadığı için, vücut ona karşı antikorlar oluşturmaz. Monosodyum glutamat, nörotransmitter olarak görev yapan serbest glutamik asit içerir. Nörotransmitterler, beyin ve ağızdaki sinir hücrelerini uyarmaya çalışır. Nörotransmitterler ayrıca koku ve tat alma duyularınızı uyarabilir ve açlığı düzenleyebilir. Bazı bireylerde tuz, sinir sistemini aşırı bir şekilde etkileyebilir ve histamin seviyesinin yüzde 150 oranında yükselmesine neden olabilir. Vücuttaki bu gelişmiş histamin düzeyi, çeşitli alerji belirtilerine yol açar.

 

Monosodyum Glutamat alerjisi için ilaçlar

 

Bir monosodyum glutamatın semptomlarını önlemek veya hafifletmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Monosodyum Glutamat Kullanımları

Alerjiden kaçınmak için tuzu en az miktarlarda bile tüketmeyin. Monosodyum glutamat, özellikle monosodyum glutamat yüksek olan Çin gıda içeren tüm gıdalardan kaçının.

 

Alerjinin semptomlarını hafifletmek için, A vitamini içeren gıdaların tüketimini artırabilirsiniz. Bu yiyecekler arasında pancar, turp, morina, peynir, yumurta, tatlı patates, kırmızı biber, ıspanak, brokoli, kayısı, mango ve yeşil biber bulunur. . Ayrıca, meyveler, tatlı mısır, kahverengi pirinç, maya, süt, bezelye, soya fasulyesi, tereyağı ve kümes hayvanları gibi B vitamini bakımından zengin gıdaların alımını da arttırabilirsiniz. C vitamininin semptomları hafifletmekte etkili olduğu da bilinmektedir; daha fazla narenciye, kivi, kavun, karnabahar ve papaya yemeyi deneyin. Pantotenik asit, glukozamin ve quercitin bakımından zengin besinler de yararlıdır. Esas olarak, vitamin ve mineral bakımından zengin, dengeli bir diyet yapmak yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status