• DOLAR
  5,3101
  % 0,59
 • EURO
  6,0098
  % 0,76
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Alerjiyi Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir? Alerji Kimlerde Görülür?

Alerjiyi Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir? Alerji Kimlerde Görülür?

Alerji daha önceki dönemlerde tam bilinmemekle birlikte artık birçok kişide alerji ile karşı karşıya gelinebilinmektedir.

Alerji kişilerin vücutlarında oluşan ve dışarıya gösterdikleri tepkidir. Her kişinin değişik şeylere karşı alerjisi bulunabilir. Alerjinin teşhisinin konulması ve kişinin alerjisinin var denilebilmesi için mutlaka hastanın alerji testinden geçirilerek alerjisinin olup olmadığı ve ne gibi şeylere karşı alerjen etki gösterdiğinin klinik ortamda tespit edilmesi gerekmektedir.

Alerji tedavisi

genel olarak uzun soluklu bir tedavinin yapılması ile gerçekleşmektedir. Çok ciddi alerji rahatsızlıkların sonucunda ileri derecede alerji reaksiyonları ve olumsuzlukları kişilerde gözlemlenebilir. Astımla sonuçlanan alerji vakaları da bulunmaktadır ki bu oldukça tehlikeli sonuçlara varabilmektedir.

Çok küçük yaşlardan itibaren de çocuklarda alerji rahatsızlığı gözlemlenebilir. Evlerinde kedi, köpek besleyen birçok ailenin çocuğunda hayvanlara karşı alerjik etkisi görülebilmekte ve bu kişilerin alerjiye daha duyarlı ve hassas olmasını sağlayabilmektedir. Çocuğunun alerji olduğunu bilmeyen ve özelliklede beslediği hayvanlardan dolayı alerji olduğunu bilmeyen birçok anne çocuğunun erken teşhis ile alerji olup olmadığını öğrenemeyebilir.

Gözlerinde sulanma, kaşınma ve göz kaşıntısı sonucunda kızarıklık, sürekli ve uzun soluklu hapşırmalar alerji hastalığının ilk belirtileri olarak sıralanabilir ama en iyi alerji tespitinin mutlaka ve mutlaka klinik ortamda ve doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Günümüzde artık birçok kişide alerji hastalığı ile karşılaşılmakta olduğundan devlet hastanelerinde bile alerji ünitesi birimleri açılarak gelen hastalara yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda ve yapılan alerji testi sonucunda alerjen bir yapıya sahip olup olmadığı ve alerjisi var tanısının konulması artık kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Gıda maddelerinden tutun da birçok şeye karşı alerjik etkenler oluşum gösterebilmektedir. Daha çok ev tozlarına karşı, hayvanlara karşı ve besin ve gıda maddelerine karşı oluşan alerjiler daha fazla kişide görülmekte ve alerji tedavisinin hemen geciktirilmeden başlanılması önemlidir.

 

Alerji kimlerde çok görülür?

Alerji vücudun değişik nedenlere göre verdiği aşırı tepki olarak söylenebilir. Kimi bebeklerde daha doğar doğmaz alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir. Bunun için alerji oluşumunu engelleyici faktörleri yaşantımızdan uzaklaştırmak gerekmektedir.

Alerjinin kimlerde olup kimlerde oluşmadığı bilinmemekle birlikte kimi kişilerde alerji daha etkili ve tesirli bir şekilde kendisini belli ederek hissettirmekte ve yaşantıyı da olumsuz şekilde etkilemektedir. Bebeklik dönemlerinde kullanılan bebek alt bezleri, bebeklerin temizliği sırasında kullanılan temizleme mendilleri, bebek pudraları, bebek yağları, bebek kremleri içerikleri itibari ile bazı bebeklerde alerjik reaksiyonların başlamasına zemin hazırlayabilir.

Alerji üzerine çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapan uzmanların alerjinin oluşumundaki ana etkenin parfüm olduğunu açıklamasından sonra bebekler için hazırlanan bebek malzemelerinde parfüm ihtiva etmeyen ve alerji reaksiyonun oluşmasına müsaade etmeyen malzemelerden kullanılmasına başlanmış bulunmaktadır.

Bebek ürünlerinin üzerindeki etiketlerde de alerjik reaksiyon madde içermez koruyucu maddeler ihtiva eder yazısı artık yazılmaktadır. Bebekler için üretilmiş olan ve göz yakmayan ürünlerin yanı sıra parfüm, paraben ve alkol içirmeyen PH değeri bebeğin cildini uygun olan ürünler üreterek bunları piyasaya sunmuşlardır. Bilinçli tüketici ise bebeğine zarar vermeyecek olan bebek ürünlerini tercih ederek ve ürün etiketi okuma alışkanlığı kazanarak doğru ürünü satın alarak kullanmalıdırlar. Alerji asla basite alınmaması gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Daha bebeklik dönemlerinden itibaren anneler bebeklerini alerjiye karşı koruma altına almak durumundadırlar. Alerji hemen geçecek bir rahatsızlık olmadığından dolayı daha bebeklik yaşlarından başlayarak daha ileriki yaşlara kadar süren ve olumsuz etkiler yaşanmasına sebep olabilecek bir hastalık olduğundan dolayı erken yaşlarda belirlenerek tedavisine başlanması daha doğru olacaktır.

Alerjinin anlaşılması için mutlaka bir alerji rahatsızlıkları ünitesine başvurarak doktorun yapılmasını isteyebileceği alerji testinden sonra alerjinin tedavisine başlanılmaktadır. Bir de ev ortamında alerjiyi oluşturan ya da alerjiyi tetikleyen unsurlar var ise bunlarında ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status