• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Bağırsak Hareketleri için Koşu Egzersizinin Önemi

Bağırsak Hareketleri için Koşu Egzersizinin Önemi

Koşu egzersizleri bağırsak hareketlerinde birçok önemli rol oynamaktadır. Koşu yapmak kolay bir egzersiz türüdür ve çok sayıda fiziksel ve zihinsel ödül sağlar. Koşmanın sağlığa faydalarından biri de bağırsak hareketlerinin iyileştirilmesidir. Koşu ve bağırsak hareketleri arasındaki ilişki belki daha az bilinir. Ancak nefes alma sırasında yükseldiği için, bağırsaklarda dalga benzeri hareketler vardır. Bu, bağırsakların serbest bırakılmasını kolaylaştırır, böylece kabızlık ve hemoroid gibi problemleri önler.

 

 ÖNEMİ

 

Öte yandan, koşu da diyare ve gastrointestinal bozukluklar gibi bazı bağırsak problemlerine yol açabilir. Bu, koşucunun trotası olarak adlandırılır ve genellikle uzun vadelerde ortaya çıkar. Sindirimdeki kan akışının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkmasına rağmen, bu durum diyetsel bir doğada olabilir. Bunun nedeni, çalışan kanın çoğunlukla kaslara çekilmesidir. Koşucu troleyleri özellikle yeni koşucularda yaygındır ve bir kez spor yapmanın iyileşmesiyle sonuçlanır. Bu durumun semptomlarından bazıları mide bulantısı, kramp, flatulans ve ishali içerir.

Bu belirtiler egzersiz sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Herhangi bir egzersiz yapmadan veya egzersiz yapmadan önce en az birkaç saat boyunca yiyecek tüketmekten kaçınılması tavsiye edilir. Midede yiyecek olduğunda, sorun daha da şiddetli olabilir. Ayrıca koşucuların egzersiz yapmadan önce kepekli tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir. Ayrıca vücutta diüretik etkisi olduğu bilinen kahve ve çaydan uzak durun. Ilık akışkanlar, atık maddenin bağırsaktan geçişini hızlandırabilir ve dolayısıyla, egzersizden önce bunları tüketmekten kaçınılması tavsiye edilebilir.

Egzersiz sırasında hidrate kalmak önemlidir. Vücudun elektrolit seviyeleri spor içecekleri ile korunabilir. Bağlama etkisi olan yiyecekler çalıştırılmadan önce önerilmektedir. Bu tür yiyecekler muz veya beyaz pirinç içerir.

Süt alımı da özellikle ishale eğilimli olanlar için sınırlı olmalıdır. Ayrıca, kişinin bağırsak hareketlerinden haberdar olması için bağırsak alışkanlıklarının farkında olunmasına yardımcı olur. İrritabl barsak sendromu olanlar, bir doktoru tedavi olmaksızın tedavi etmekten yararlanırlar, durum daha da kötüleşebilir. Sorun, deneyimli koşucularda bile devam ederse, kesin nedeni belirlemek için tıbbi bir kontrol gerekebilir. Nedeni tanımlandıktan sonra uygun tedavi uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status