• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
ÇİN İNTERNET SANSÜRÜNE SON VERİYOR

ÇİN İNTERNET SANSÜRÜNE SON VERİYOR

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de vatandaşlar özgür bir şekilde internet üzerinde gezemiyordu. Dünya basını tarafından da sıklıkla eleştirilen bu husus, özellikle Çinli vatandaşları ciddi anlamda zorluyordu. Bazı durumlarda Çinli vatandaşların yüz tanıma sistemiyle takip edildiği bile gelen bilgiler arasında yer alıyordu. Ancak Çin’de yapılan bu uygulama ile ilgili hükümet yeni bir sinyal verdi. Çin’de birçok sosyal medya uygulamasının da yasaklanmasıyla birlikte internetin ciddi anlamda kısıtlandığı savunuluyordu. Hükümet ise gelen şikayetler üzerine yeni bir uygulamaya geçeceğinin sinyalini vermişti. Alınan kararların ardından sansür uygulamasının yüksek oranda kaldırılacağı ifade edildi. Yeni uygulamanın nasıl olacağı ise merak ediliyor.

cin-internet-sansurune-son-veriyor

Vatandaşlar Yakından Takip Ediliyor

Facebook, Twitter, Youtube gibi devasa sosyal medya platformlarına erişim sağlayamayan Çin, sosyal medyadan kopmuş bir şekilde yaşıyor. Hükümetin katı kuralları nedeniyle vatandaşlar ilgili platformlara giriş yapamıyor ve yasaklara uymak zorunda bırakılıyordu. Vatandaşlar için açılan alternatif siteler ise sosyal medya uygulamaları arasında sivriliyordu. Ancak tüm dünyanın erişim sağladığı sosyal medya kanallarına erişim talepleri her geçen gün artıyor. Özellikle teknolojinin beşiği olarak nitelendirilen ülkelerden birisi olan Çin, sosyal medyadan yoksun olarak yaşamayı tercih etmedi. Hükümet ise bu konuda radikal bir karar alarak kısmi olarak sansür uygulamasını kaldırmaya başladı. Bu kararın ilerleyen zamanlarda genişletileceği ve daha farklı şekilde uygulanacağı iddia ediliyor.

cin-internet-sansurune-son-veriyor

Çin yeni karar ile turistik bölgelerde sosyal medya uygulamalarına erişimi açacak. Sosyal medya uygulamalarının tamamına erişim sağlanmasının mümkün olduğu turistik bölgelerde en azından turistlerin daha rahat olması sağlanacak. Bu konuda atılan adım ülke ekonomisi açısından da son derece önemli olan uygulamalarda birisidir. Facebook, Twitter, Youtube gibi milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım platformlarına Çin üzerinde erişim sağlamakta mümkün olacak. Fakat sosyal paylaşım uygulamalarına erişim sağlansa bile Google+ ile Whatsapp gibi milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan platformların erişime açılıp açılmayacağı bilinmiyor. Özellikle Whatsapp konusunda katı kuralların devam edeceği tahmin ediliyor. Ancak turistlerin büyük oranda özgür olacağı internet kullanımı konusu, yakın zamanda detaylı bir şekilde uygulama sürecine geçirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status