• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Çocuklarda Gelişim Süreçleri

Çocuklarda Gelişim Süreçleri

Çocukların gelişim dönemlerinde anne ve babalarının oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü daha ileri ki dönemlerde çocukların gelişimleri, onların yaşantısına yol gösterecektir. Zeka gelişimi çocuklar için önemlidir.Çocukların gelişimi nasıldır ? 

Zeka seviyesinin belirlenmesi ve çocukların yaşıtları ile aynı derecede hareket edip etmediği doğru tespit edilerek buna göre çocukların gözlem altında bulundurulması gereklidir. Zeka kişinin beyin gücünü kullanması olarak belirtilmektedir. Zeka ile becerinin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiği uzman doktorlar tarafından bildirilmektedir.

Beceri olmadan zeka olur mu?

Zeka olmadan beceri olur mu? Sorusu birçok kişi tarafından sorularak cevabı öğrenilmek istenilmektedir. Beceri kişilerin yapabileceklerini ifade etmektedir. Ancak artık kişinin akademik alandaki başarısı değil de sanattaki, müzikteki ya da çok farklı yerlerdeki oluşturduğu başarası da zekanın eseri olarak tanımlanmaktadır. Yani zeka ile becerinin bir bütün olarak düşünülmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Zekanın ne düzeyde olduğunun belirlenmesi için yapılan Aykü testi çocukların zeka seviyesinin belirleyen bir yöntemdir. Aileler çocuklarının çok zeki olduğunu ve aynı zamanda zekası ile her şeyi tam ve mükemmel yapacaklarını sanabilirler ama zeka düzeyi yüksek olan bir kişinin becerisi tam üst düzeyde olamayabilir çünkü zekası ile becerisini aynı oranda yönlendiremeyebilir. Bunun için aileler çocuğum çok zeki her şeyi becerebilir ve birlikte yapabilir düşüncesinde olmasınlar çünkü becerinin zeka ile ilgisi dolayısı ile gerçekleşmeyebilir.

Çocukların gelişimleri döneminde beslenme alışkanlıklarının da düzenli bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Sağlam kafanın sağlam vücutta olduğu herkes tarafından bilindiğinden sağlıklı bireyler yetişmesini sağlayabilmek için ebeyenlerin çocuklarının gelişim dönemlerinde yedikleri besinlere ayrıca daha dikkat etmeleri ve gereken özeni göstermeleri gerektiğinin bilincinde olmaları gereklidir.

Bunun için okul yaşantılarında kahvaltının önemi bilinerek çocukların mutlaka ve mutlaka kahvaltı ederek okula gönderilmesi gerektiğinin tüm uzmanlar tarafından duyurulduğu aileler tarafından dikkate alınarak çocukların kahvaltısız okula gönderilmesi gerekmektedir. Kahvaltı günün en önemli başlangıç öğünüdür bunun unutulması lazımdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status