• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Depersonalizasyon Bozukluğu Belirtileri, Tedavisi ve Tedavileri

Depersonalizasyon Bozukluğu Belirtileri, Tedavisi ve Tedavileri

Depersonalizasyon bozukluğu bir psikiyatrik bozukluktur ve dissosiyatif bozuklukların sınıflandırılmasına girer. Bir disosiyatif bozukluk, bir kişinin kendi kendisinden koptuğu bir bozukluktur. Kendilerini kendi duygularından, düşüncelerinden, anılarından ve hatta kimliğinden ayırırlar.

 

Depersonalizasyon bozukluğunun, kişinin kendisini kişisel herhangi bir şeyden kopardığı dört tip dissosiyatif bozukluk vardır. Kendi düşüncelerinden ve hislerinden ayrıldıklarını hissederler ve hiçbir şeye bağlı kalmaksızın hayattan geçmeye eğilimlidirler.

 

Kişiler arasılaşma bozuklukları, kişinin gerçekliği fanteziden ayırt edemediği psikozla karıştırılmamalıdır. Depersonalizasyon bozukluğundan muzdarip bir kişi, normal insanların yaptıklarını hayata geçiremese de gerçekliğin ne olduğunu tam olarak bilir.

 

Belirtiler

 

Semptomları listelemek çok zordur çünkü bu durum için klinik işaretler yoktur. Kişinin, “kişinin kendi kendini algılayışında” bir gerçekliğe sahip olduğu görülmektedir, tıp dergilerinin bu durumu açıklamasının yolu budur. Bu gerçek dışılık duygusu, kişinin kendi duyguları arasında bir kopukluk hissetmekten ve onlardan kopmaktan, kendi bedenlerini tam olarak işgal etmedikleri hissine kadar birçok yönden tezahür edebilir. Kendilerini tanıma da, bozukluğun adını aldığı yer olan, yıkılır.

 

Bu bozukluğa sahip insanlar, hayatın onları geçtiğine dair bir duyguya sahipler ve herhangi bir şekilde, herhangi bir şekilde, duygusal tepkilere sahip olabilecekleri bir film izleyen normal insanlara benzer bir şekilde, ama filmde hiç yer almadılar. Birçoğu da çıldırdıklarını ya da bir çeşit beyin hasarı olduğunu düşünüyorlar. Hayatlarının kontrolünü kaybettiklerini hissediyorlar, ama onlar hakkında hiçbir şey yapamıyorlar çünkü onlar önemsedikleri insanlardan duygusal olarak ayrılıyorlar.

 

Bütün bu belirtiler çok belirsizdir, ancak belirtilerin tam olarak ne olduğunu belirtmek zordur çünkü hayatın temelindeki ayrışma çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

 

Tedavisi Nedir?

 

Sadece eğitimli bir psikiyatr kişi duyarsızlaşma bozukluğunu teşhis edebilir ve hastalığı tam olarak teşhis edebilmek için birden fazla ziyarete gidebilir. Psikiyatristler genellikle bozukluğu teşhis etmek için iki yöntem kullanırlar, biri de disosiyatif deneyim ölçeği, diğeri yapılandırılmış klinik görüşme.

 

Dissosiyatif bozukluklar son zamanlara kadar pek fazla öneme sahip değildir ve bu nedenle tedavi söz konusu olduğunda fazla seçenek yoktur. Etkili olduğu kanıtlanmış birkaç ilaç var, ancak uzun vadeli etkileri gerçekten bilinmemektedir.

 

Normal psikosomatik ilaçların çoğu bu bozuklukta etkisizdir ve her iki şekilde de söylenebilecek bir şey olmadan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bazı Tedaviler

 

Depersonalizasyon bozukluğu bir ruhsal bozukluk olduğu için, herhangi bir tedavi hakkında bilgi yoktur. Bir kişinin kayda değer bir iyileşme gösterdiği durumlar var, diğerlerinde ise hiç yok. Psikologlar bu bozuklukların çocuklukta tekrarlanan travmalardan kaynaklandığını düşünüyorlar. Bu travma zihinsel, fiziksel veya cinsel olabilir. Tekrarlanan travma, kişinin daha sonraki bir tarihte kırılamadığı gerçeğinden belirli bir kopukluğa neden olur. Bozukluğun şiddeti büyük ölçüde travmanın şiddetine bağlıdır. Hafif vakalarda insanlar çok iyi iyileşebilir, ancak ciddi vakalarda özel tedaviye ihtiyaç vardır.

 

Depersonalizasyon bozukluğu, insanlarda neden olduğu kaygı nedeniyle bir sorundur. Kişinin duyarsızlaşma bozukluğuna sahip olabileceği, ancak herhangi bir endişe göstermediği durumlar vardır ve birçok kişi, meditasyonun aklın çok benzer bir durumunun ortaya çıkabileceği görüşündedir. Aslında, Budist öğretiler, “benliğin yanılsamasına” işaret eden “Anatta” hakkında konuşurlar; bu, kişiselleştirme bozukluğuna dikkat çekici derecede yakın gibi gözükmektedir. Tek fark, meditasyonda, kaygının olmamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status