• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Dizde bir şişlik, çoğunlukla “diz üstünde su” olarak adlandırılır ve göreceli olarak yaygın bir durumdur ve bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Yaşlılarda, genellikle 60 yaşın üstündeyse yavaş yavaş gelişirse de, çocuklarda ve genç erişkinlerde fiziksel bir yaralanma sebebi de olabilir. Diz ağrısı ile herşey

 

Şişmiş dizler büyük ölçüde iki ayrı gruba ayrılır. Bir kişi ayağını incittiğinde, şişliğin aniden ortaya çıkmasına neden olan akut yaralanmalar. Akut yaralanmalar normalde dizdeki şişliğin yaralanmadan 12-24 saat içerisinde şişmesini gösterir. Şişliğin görünümü her zaman diz eklemi içinde biriken bir sıvı tipine bağlı olacaktır. Şişliğin aslında akut olduğu kanıtlandıktan sonra – eklemde hangi sıvının biriktiğini bulmak önemlidir. Sıvı, genellikle kemiğin kırılmasına veya ön çapraz bağ yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kan birikmesi nedeniyle olabilir. Çapraz bağ, diz ekleminin stabilitesi için kritik olan dört bağdan biridir. Bu bağda bir yaralanma, artrite yol açacak gibi daha uzun süreli yankılara neden olabilir. Diz içinde birikebilen diğer sıvı türü kanamasız bir sıvıdır. Menisküs yırtığı ve ligament burkulması, kanlı sıvının dizde birikmesine neden olabilir ve kanlı sıvının birikmesine kıyasla daha uzun süre birikebilir.

 

Nedenler

 

Diz şişmesinin diğer ana kategorisi ise kronik rahatsızlıktır ve anlaşma diz yaralanmasının daha uzun süreli etkilerini oluşturur. Bu tipte en sık görülen durum, diz eklemi için vücudun sıvı üretiminin dizinin dalgalanma göstermesine neden olduğu ve diğer zamanlarda tamamen şişkin görünmesine neden olan dizdir. Osteoartritin kronik durumu, dizler arasındaki bağlar yıprandığında, dizlerde ağrıya neden olan aşınmaya neden olur.

 

Diz şişmesi, aletlerin düzgün bir şekilde temizlenmediği durumlarda ameliyatla elde edilen bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Vücudun bu alandaki enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşması daha zor olduğundan, zaman zaman enfeksiyonun temizlenmesi için ameliyat gereklidir.

 

Bunun dizinizin kullanımı üzerindeki etkileri, dizde çok az miktarda ağırlık taşıyamamayı, dizin çok sık kilitlenmesini veya sıkışmadığını ve dizde ciddi bir ağrı olduğunu gösterebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status