• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Duyarsızlaşma Bozukluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Duyarsızlaşma Bozukluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Vücudunuzdan kopma hissi yaşamanız veya “aralıklı” veya bağlantısız hissetmeniz alışılmamış bir durum değildir. Birçok insan bu hissi ‘rüya gibi’ ya da ‘dışarıdan bakma’ olarak tanımlar. Duyarsızlaşma Bozukluğu nedir ?

Ancak, bu ayrılma ya da kopma duyusu sık sık ya da uzun zaman sürdüğü zaman, bu bir sorun haline gelebilir ve bir kişinin yolunu etkileyebilir. Gün ve gün bazında diğerleriyle ve işlevleriyle etkileşime girer.

 

Bu durum bir kişiliksizleşme olarak adlandırılır ve dissosiyatif bozukluklar olarak bilinen bozukluklar kategorisine girer. Ayrışma bozuklukları, hafızanın, farkındalığın, bilincin veya algının bir çeşit kopmasını içeren koşullardır. Depersonalizasyon ayrıca, diğer akıl hastalıklarının veya psikolojik durumların bir belirtisinden daha sık değildir. Derealizasyon, çoğu kez duyarsızlaşma ile karıştırılan başka bir durumdur. Duyarsızlaşma kişinin bireyin kendisini ya da düşüncelerini nasıl gördüğü şeklini etkilerse de, derleme, kişinin dış dünyayı algılama şeklini bozar.

 

Semptomlar: Semptomlar kısa bir süre dayanabilir ya da kronik olabilir ve yıllar boyu sürülebilir. Semptomlar ayrıca hafif ila şiddetli arasında değişir ve her dissosiyatif olay ile değişebilir. Depersonalizasyon bozukluğu belirtileri şunlardır:

 

 • Vücudunuzun dışından düşüncelerinizi ve eylemlerinizi gözlemlediğinizde tekrar eden bir his
 • Bir rüyada olma hissi
 • Duyuların uyumu
 • Etrafınızdaki dünyaya uygun cevapların olmaması
 • Bir robot gibi hissetmek
 • Kendi eylemlerini kontrol altında hissetmeme duygusu
 • Bu sayede, bağlantınızın kesilme hissinin gerçek olmadığı, ancak sadece bir duygu olduğu bilinciyle
 • Ellerin, bacakların ve başınızın büzülmüş veya genişlemiş olduğunu hissetmek
 • Havada yüzdüğünüzü ve kendinize baktığınızı hissetmek
 • Etrafınızdaki diğer insanlardan duygusal olarak kopuk olmak
 • Kaygı veya panik duyguları
 • Sadece varolan ve kişinin hayatını bir seyirci olarak geçirme duygusu

Depersonalizasyonun bu hisleri ya da semptomları bir defaya mahsus olmak üzere ya da bir defaya mahsus olarak ortaya çıkarsa, ender olarak endişe kaynağı olur. Ancak, semptomlar şiddetli veya devam ederse ve saatlerce veya günlerde bir defada devam ederse, durumun kötüleşmesini ve hayatınızı, çalışmalarınızı ve kişisel ilişkilerinizi etkilemesini önlemek için bir doktor veya psikologla görüşmeniz en iyisidir.

 

Nedenleri

 

Uzmanların çoğu, kronik veya şiddetli duyarsızlaşma dönemlerinin genellikle savaş, kazalar, şiddet veya istismar gibi bir tür travmatik ya da yaşam değiştirici olay tarafından tetiklendiğine katılıyorlar. Yineleyen duyarsızlaşma dönemleri, bir önceki duyarsızlaşma deneyiminden sonra korku sonucu da ortaya çıkabilir. Depersonalizasyon genellikle şizofreni, depresyon veya anksiyete gibi diğer zihinsel durumların da bir belirtisidir. Depersonalizasyonun kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte, beyindeki belirli kimyasalların veya nörotransmitterlerin dengesizliğinin bir sonucu olduğuna inanılmaktadır.

 

Tedavi

 

Çoğu durumda, duyarsızlaşma veya derealizasyondan muzdarip insanlar, endişe, korku, panik veya depresyon gibi eşlik eden semptomlar için tedavi edilir. Derealizasyon veya duyarsızlaşma tedavisine yönelik en başarılı yaklaşım, psikoterapi, bilişsel terapi ve ilaçların (antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları gibi) bir kombinasyonunu içerir. Aile terapisi, klinik hipnoz ve sanat veya müzik terapisi gibi ek tedaviler de duruma daha fazla bilgi sağlayabilir.

 

Derealizasyon ve duyarsızlaşma için bilinen doğal ilaçlar veya ev tedavisi yoktur. En iyi ihtimalle, diyetinizi serotonin seviyelerini artırmak ve tekrarlayan dissosiyatif bölümleri önlemek ve önlemek için, endişe ve depresyon duygularına karşı koymak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için egzersiz yapmak için değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status