• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Febril Nöbet Nedir?

Febril Nöbet Nedir?

Çocuklarda bağışıklık sisteminin ihale çağlarında hala gelişmekte olduğu gerçeği nedeniyle, bir ebeveynin çocuklarını etkileyebilecek en ufak bazı tıbbi komplikasyonlardan endişe duyması kolaydır. Febril Nöbet Nedir ?

Bununla birlikte, küçük çocukları etkileyen tıbbi durum söz konusu olduğunda durumu kontrol altına almak için durumu görmezden gelmek gibi dikkatli olmak her zaman daha iyidir. Nöbet terimi, herhangi bir kişinin kafasında her zaman alarm zillerini çalacaktır, çünkü genellikle vücut tarafından yaşanan kritik bir hata ile ilişkilendirilir. Sonuç olarak, bazı ebeveynler, çocuklarının ya birinden muzdarip ya da büyük bir acı çekme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda bilgilendirildiklerinde kendilerine “ateşli bir nöbet nedir?” Sorusunu soruyorlardı.

ateşli bir nöbet nedir ?

Ateşli bir nöbetin tam olarak ne olduğuyla ilgili ayrıntılara girmeden önce, nöbetlerin nasıl oluştuğuna dair temel bir anlayışa sahip olmak, o anda ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir nöbet genellikle beynin tahriş olduğu ve tıbbi olarak “elektriksel bir fırtına” olarak adlandırılan şeyin vücutta meydana gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bu elektriksel fırtına gelişir çünkü beyindeki hücreler arasındaki bağlantılar uygun şekilde işlev göremez ve böylece beynin kapanmasına ve yeniden başlatılmasına neden olur. Beynin kapanmasıyla, vücuttaki tüm kaslara elektriksel sinyaller gönderir – bu da onların daralmasına neden olur, Hafif bir krizden muzdarip olmak tıbbi bir öncelik olarak kabul edilmez. Daha yoğun olduğu kadar sık ​​rastlanan bir olay haline gelmesi durumunda profesyonel bir uzman. Çalışmalar, dünyadaki tüm bireylerin yaklaşık% 4’ünün yaşamları boyunca bir noktada ya da diğerinde nöbet geçirme olasılığının olduğunu göstermiştir.

 

Febril Nöbetin Etkileri

 

Diğer nöbetlerin birçoğuna neden olan faktörler olabilirken, ateşli nöbetler öncelikle bir çocukta çok yüksek ateş gelişmesiyle oluşur. En yaygın febril nöbet semptomlarının bazıları, tüm vücudun sertleşmesini, kol ve bacaklarda bir sarsıntı hareketinin yanısıra, çok fazla sapma, geriye doğru dönme ve ileri geri hareket etme gibi görünen gözleri içerir. Hasta ayrıca çene ve ağızda sıkışma yaşayacaktır.

Çeşitli ateşli nöbet belirtilerine dair temel bir anlayışa sahip olmak son derece önemlidir çünkü en son raporlar, neredeyse her 25 çocuktan birinin febril nöbetinden muzdarip olduklarını düşündürecek kadar yüksek olduğunu göstermektedir. En çok etkilenen yaş grubu olmak. Çok nadiren bir çocuk ilk ateşli nöbetini 6. aydan önce, hatta 3. yıldan sonra yaşayabilir.

Tıp topluluğu, bir çocuğun, ilk ateşli nöbeti yaşadığı zaman, bir başkasını deneyimlemesinin daha az olası olduğu teorisine çok fazla inanç verir. En önemli sorulardan biri, yeni yürümeye başlayan çocuklarda ateşli yakalamaların herhangi bir şekilde çocuğa herhangi bir tehlike teşkil edip etmeyeceğidir.

Örnek, özellikle çocuğun ebeveynleri için oldukça korkutucu olsa da, çoğu ateşli nöbetin uzun vadede zararsız olduğu ve doğrudan yetişkinlerde ateşli nöbetlere çevrilmesi anlamına gelmediği düşünülmektedir. Çocuk olarak ateşli bir nöbet geçiren tüm çocukların yüzde 95 ila 98’inin epilepsi geliştirmesi olası değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status