• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
GEBELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR ?

GEBELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR ?

Heyecanla beklenen bebeğinize nasıl bakmalısınız ? Gebelikte ilk hafta neler olur ? Gebelik belirtisi nelerdir ? Anne adayları nelere dikkat etmeli ? 

Anne adayları heyecanla 9 ay 10 günü beklerken neler yapmalı ? Gebeliğin ilk haftasında kanama görülebilir mi ? Bebeklerin ilk haftasında dikkat edilmesi gerekenler …

gebeliğin ilk haftası

Anne Adayları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayları için gebelik çok önemlidir. Gebelikte hormonlar daha çok çalışmakta. Duygusallık ve alınganlık üst safhada yaşanabilir. Bunları çok dikkat edilmeli çevredeki insanları kırmamak için.

Gebeliğin İlk Haftasında Neler Olur ?

İlk haftasında anne adayları farketmese de hormonlar yumurtalıklar ve rahim hızla değişmeye başlar. Hamile olduğunuzu genellikle 3. ve 4. hafta da belli olacaktır. İlk hafta çok önemlidir çünkü anne karnında bebek kesesi oluşmaktadır. Bu dönemlerde bebek düşmesi çok yaşanır bunun için oldukça çok dikkat edilmesi gerekiyor. İlk 12 hafta boyunca fazlasıyla önem verilmeli.

Gebelikte Kanama Yaşanabilir Mi ?

Gebelikte ilk haftalar az kanama yaşanabilir. Bu demek değil ki bebek düştü. Hemen doktora giderek düşüp düşmediğini öğrenebilirsiniz. Fakat az kanama olması normal olarak görülür.

Artan vücut sıcaklığı

Ovülasyon (yumurtlama) sürecine girerken vücut sıcaklığınız düşer, fakat ovülasyon tamamlandıktan sonra tekrar yükselir. Bu ısı değişiminin nedeni, aylık döngülerinizi düzenleyen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Döllenen yumurta, rahminize yerleşebilmek için belirli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar ve hamilelikle birlikte yükselmeye başlayan hormonlar, vücudunuzdaki gerekli ısıyı üretebilmek için çalışmaya devam ederler.

Yumurta akı yoğunluğunda servikal mukoza (akıntı)

Geçen hafta rahim mukozanız incelmişti ve bulutumsu bir görüntüye sahipti. Bu hafta ise çok ince, çok esnek ve şeffaf denebilecek ölçüde açık renkli; kısacası spermin yumurtaya doğru gelmesi için tüm yolculuk koşulları mükemmel.

Alt karın ağrısı (mittelschmerz)

Her dört kadından biri acı veya alt karın bölgesinde yani yumurtlamanın olan tarafta bir dizi kramp hisseder. Yumurtalıklardan serbest bırakılan ve rahmen doğru yolculuğuna başlayan döllenmiş yumurta, bu hafif krampların sebebidir.

Halsizlik, yorgunluk ve bulantı

Birçok anne adayı hamileliğin ilk haftalarında kendilerini çok halsiz hisseder. Vücudunuzda meydana gelen ve çok hızlı bir şekilde ilerleyecek olan değişimler göz önüne alındığında, böyle hissetmeniz tamamen normaldir. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışın ve bulantıları engellemek için de sık sık ve küçük öğünler halinde yemek yemeyi deneyin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status