• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Göz Şişmesinin Nedenleri

Göz Şişmesinin Nedenleri

Gözlerinizin şişmesi için birkaç sebep var. En yaygın nedeni alerjidir. En iyi bilinen alerji polen alerjisidir, ancak çevredeki herhangi bir maddeye alerjiniz olabilir.

Göz Şişmesi

Toz alerjisi yeterince yaygındır ve eğer bir şeye alerjiniz varsa ve gözünüze dokunursanız, bu bölgeye bir şişme olabilir. Sizinle aynı fikirde olmayan, yediğiniz bir şey de kendini bir alerjiye dönüştürebilir. Alerjik reaksiyonun en yaygın semptomlarından biri, burun akıntısı ile birlikte şişmiş gözlerdir. Bazen diliniz bile gözlerinizle birlikte şişebilir veya cildiniz döküntülerde patlayabilir. Bir alerjiden dolayı şişmiş gözlerle baş etmenin en iyi yolu gözlerinizi temiz tutmaktır. Gözlerinizi sürekli soğuk suyla durulayın. Gözlerinizin köşelerinde birikmiş olabilecek kalıntıları temizleyin veya kirpiklerinizi kurutun. Gözlerini çok fazla ovuşturmamaya çalış. Aslında, tamamen dokunmaktan kaçınmaya çalışın, çünkü en ufak bir dokunuş bile alerjilerinizi kızdırabilir.

 

Gözlerin etrafı şişen bölgelerin şiştiği gözlerden de mustarip olabilirsiniz. Göz çevresindeki alan çok hassastır ve birçok kılcal ve sinir barındırır. Gözler yeterince dinlenmediğinde bu kılcallar harekete geçer ve şişmeye neden olabilir. Kabarık gözler için iyi bir uyku miktarı en iyi tedavi olabilir. Ayrıca salatalıklarını dilimleyebilir ve kapalı gözlerin üzerine koyabilirsiniz. Salatalık dilimleri, gözlerde serin ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Ayrıca pamuklu yastıkları serin gül reçinesine batırıp gözünüze uygulayabilirsiniz. Bu ayrıca rahatlama sağlamada çok yararlıdır. Yorgun olmanın dışında, gözleriniz başka sebeplerden dolayı kabarabilir. Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler, genellikle hamilelik sırasında kabarık gözlere neden olabilir. Su tutma da kabarık gözlere neden olabilir. Stres nedeniyle kabarık gözler de alabilirsiniz. Sürekli uyuyacak olursanız, tıpkı yeterince uyumadığınız zamanlarda da olsa, sürekli kabarık gözleriniz olabilir. Çok fazla ağlarsan, kabarık gözlerle bitirebilirsin. Stres nedeniyle ağlamak bazen kabarık gözlerin uzun sürmesine neden olur. Düzenli ve aşırı alkol alımı, kabarık veya şişmiş gözler verebilir. Çay poşetini buzlu suya batırıp gözlerinizin üzerine koyarak gözlerinizi rahatlatır. Diyetinizdeki sodyum alımını deneyin ve sınırlayın, bu özellikle su tutmaya eğilimliyseniz faydalıdır. Ancak kabarık gözlerin devam ederse, tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir. Durumunuz gerektiriyorsa, bakıcınız gözleriniz için ilaç reçete edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status