• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Güneş Alerjisi ve Güneş Yanıkları

Güneş Alerjisi ve Güneş Yanıkları

Güneş alerjisi ayrıca güneş yanıkları olarak da adlandırılır, bu güneş yanığı güneş tarafından yayılan ultraviyole ışınlarından kaynaklanır. İki tür ultraviyole ışınları, UVA ve UVB vardır, bu ultraviyole ışınları ciltte aşırı alındığında zararlı olabilir. UV ışınları, bulutlu günlerde bile dünyaya ulaşabilmek için atmosfere nüfuz edebilir. Ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak cilt kanserine neden olabilir.

 

Aşırı ultraviyole ışınları, cildin kızarmasına neden olur ve dokuda bir değişiklik olur ve ayrıca ağrılı olabilir. Güneş yanığının yoğunluğu, ciltte melaninden daha fazla olduğunda koruyabilir. Güneş yanığı, hemen görülmediği için zarar verebilir. Başlangıçta sadece kızarıklık olabilir, daha sonra ağrı olabilir ve sonra güneş yanığının etkileri bilinir.

 

Güneş yanığından kaynaklanan bazı belirtiler vardır, güneş yanığından muzdarip insanlar kaşıntı ve ağrılı ve kızarık bir cilt hissedebilirler. Şiddetli güneş yanığıyla karşılaşan insanlar da güneş yanıklarında kabarma ve şişme hissedebilirler. Bazı insanlar ateş ve titreme ile temas edebilir, bazıları zayıflık yaşayabilir. Güneş yanıkları nedeniyle şok geçiren bazı kişilerin nadir vakaları vardır.

 

Güneş yanıklarının iyileşmesinin doğal seyri olarak, tenli insanlar, güneş yanığının meydana geldiği bölgelerde cilt soymalarını bulabilirler. Bu soyma kaşınmaya neden olabilir ve cildin soyulmuş olduğu bölge son derece hassas olabilir.

 

Güneş  Işığı: Her insan vücudu farklı tepkiler verebilir.

 

 

Çoğu insanın güneş ışığına maruz kaldıklarında farklı reaksiyonları vardır, ancak, bu reaksiyonun özellikle kötüleşmesi durumunda, cildinin güneş ışığına karşı oldukça hassas olması ve güneş ışığına maruz kaldıklarında döküntü almalarına neden olabilir. . Bu etki fotosensitivite olarak bilinir. Işığa duyarlı insanlar da güneş alerjisi olarak adlandırırlar.

 

Güneş yanıklarını tedavi etmek için birkaç güneş yanığı çözümü vardır, bunlar:

 

Soğuk kompresin özellikle etkilenen bölgelere uygulanması, cildin kendi kendini onarmasına yardımcı olur ve tüm ciltte yanma hissi ve kızarıklığı ortadan kaldırır.

 

Bir aspirin güneş yanık semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olarak uzun bir yol kat edecektir.

 

Aloe vera, cildin sağlığını korumaya yardımcı olan ve aynı zamanda cildin en hızlı şekilde onarılmasına yardımcı olan iyi bir bitkidir. Aloe vera içeren her türlü kremin uygulanması cildin iyileşmesinde yardımcı olacaktır.

 

Şiddetli güneş yanıklarından sakınmak için güneş ışınlarına maruz kalmadan önce güneşten koruyucu losyonlar uygulamanız gerekir, bu da cildinizin UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status