• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Hamileliğin İlk 12 Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin İlk 12 Haftasında Neler Olur?

9 ay 10 günlük gebelik sürecinin ilk 3 aylık kısmı, 12 haftaya tekabül ederek, birinci trimester dönemini oluşturur. Birinci trimester döneminde anne adayları bebeklerinin gelişimini merak ederek, bir yandan da kendi vücutlarında nasıl bir değişim olacağı konusunda meraka kapılırlar. Bu yazımızda bebeklerini heyecan ile kucaklarına almayı bekleyen anne adayları için gebeliğin ilk 12 haftasında gebe ve bebekte ne gibi değişimler olduğunu paylaşacağız.

hamileligin-ilk-12-haftasinda-neler-olur

Gebeliğin ilk 3 ayında, anneler doğru beslenmeli ve bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli gıdaların alımına önem vermeliler. İlk trimester döneminde anne adayları kendilerini yorgun hissedeceklerdir. Bu normal bir durumdur ve sizlere bolca dinlenmenizi öneriyoruz. 3 ay bitince, yorgunluk da azalmaktadır.

Hamileliğin ilk 6 haftası

bebeğin gelişimi başlamaktadır. İlk 12 haftada bebeğiniz belirgin bir derece de büyümeye başlar ve sizler de bunu hissedersiniz. Bu dönemde bebek 8 mm uzunlukta olur.

 1. haftada, bebeğin akciğer ve solunum sistemi gelişmeye başlar, ayak parmakları oluşur.
 2. haftada bebeğin gözleri, burnu, diş embriyoları oluşmaya başlar. Kıkırdak dokusu gelişir ve parmakları oluşmuştur.
 3. haftada, bebeğiniz zeytin tanesi boyutundadır. Kasları gelişmeye başladığı için kendi hareket kontrolü da başlar. Parmakları tek tek ayrılır ve göz kapakları oluşarak, kulakları da gelişmeye başlar.
 4. haftada, bebeğin beyin gelişimi hızla başlar ve uyanma dönemi de başlar.
 5. haftada, bebeğin en hızlı gelişim süreci yaşanır.
 6. haftada, bebeğiniz erik boyutundadır ve saçları, tırnakları şekillenir. Refleksleri gelişmeye başlar. Anne karnındaki bebeğin ses telleri de bu hafta da şekillenir ve böbrekleri de idrar üretmeye başlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status