• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
HAMİLELİKTE YANLIŞ YAPILAN DAVRANIŞLAR

HAMİLELİKTE YANLIŞ YAPILAN DAVRANIŞLAR

Anne adayları nelere dikkat etmeli ? Anne adaylarının yanlış bildiği konular nelerdir ? Hamilelik belirtileri nelerdir?  Hamilelikte yanlış yapılan davranışlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken maddeler nelerdir?

Sabırsızlıkla minik bebeğimizi kucağımıza almak için bekleriz. Ona çok iyi bakmak için çabalarız. Fakat doğru bildiğimiz bilgiler aslında yanlış olabilir. Peki bu bilgiler nelerdir? Yanlış yapılan davranışlar nelerdir ? Uzman doktorlar bu gibi konular üzerinde detaylı araştırma yaparak hamilelik sürecindeki anne adaylarına çeşitli uyarılarda bulunmaktadır. Bu uyarılar hamilelik sürecinde herhangi bir problem yaşanmaması açısından bu gibi uyarılar dikkate alınmalıdır.

hamilelik

Anne adayları yanlış bir harekette bebeğinizden olabilirsiniz. Bunun için oldukça dikkat etmeniz gerekir. Hamilelikte yapılan yanlış davranışlar anne adaylarının sorun yaşamasına neden olabilir. Özellikle hamilelikte yapılan yanlı davranışlar ile ilgili olarak uzmanların yapmış olduğu değerlendirmeler ciddi derecede önem taşımaktadır. Bu süreci en ince ayrıntısına kadar ele alan uzman doktorlar anne adaylarına sürekli olarak uyarı yapmaktadır. Peki hamilelik sürecinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

HAMİLELİKTE YAPILMASI GEREKENLER

 • Anne adayları karına baskı yapmayan taytlar çoraplar tercih etmelidir. Baskı yapan kıyafetler tercih edilirse hareket etmekte zorluk ve nefes almakta zorluk geçebilirsiniz.
 • Hamam ve kaplıcalar gibi aşırı sıcak yerlerden uzak durmanız gerekir. Çünkü sıcaklık değerleri özellikle, bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 aylık dönemde teratojen yani sakatlık yaratabilecek etkilere neden olabilir.
 • Özellikle hamilelikte fazla kahve ve çay tüketilmemeli. Kahve içmek içerseniz sadece türk kahvesi tercih edilmeli. Kafein hamilelikte genellikle tercih edilmez.
 • “İki kişilik yemelisin” kavramı son derece yanlıştır. Bu durum anne ve bebek sağlığına zarar verip, kilo kontrolünü zorlaştırır. Gebelikte ideal kilo alımı 12 kg’dır.
 • Anne adaylarının alkol ve sigara kullanmaması gerekir. Sigara, gelişme geriliği ya da düşük ve erken doğuma neden olabilir. Alkol bağımlı tarzda alınırsa fetal alkol sendromuna yol açabilir.
 • Profesyonel birine danışmadan egzersiz yapılmamalıdır. Bunun yerine yürüyüş veya yüzme, hamile kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olur, dayanıklılık ve direnç kazanmasını sağlar.
 • İşlenmiş gıda (Sosis, salam, hazır çorba, cips, şekerlemeler…) ve pişmemiş şarküteri ürünleri de tüketilmemelidir.
 • Su içmeyi ihmal etmek en büyük yanlışlardan biridir. Bebeğin bulunduğu amniyotik sıvı sürekli kendini yenileyen yapıdır. Her ne kadar içilen su amniyotik sıvıyı arttırmasa da fazla değer faydaları göz önünde bulundurulmalıdır. Mümkünse günde 2.5 litre su tüketmek gerekir.
 • Gebelikte anne fazla şeker ve tatlıdan kaçınmalıdır. Fazla şeker, gebelik şekerine bağlı olarak,düşüğe, bebek ölümlerine neden olabilir ve bebeğin doğum ağırlığının artmasına yol açarak doğum esnasında anneyi zorlar.

Dikkat edilmesi gerekenlerin sadece bir kaçı tabiki. Siz siz olun kulaktan dolma laflara kesinlikle bakmayın. Her zaman doktorunuza başvuru yapmalısınız. Hamilelikte sakin müzikler dinlemeniz bebeğinizin sakin bir yapıda olmasını sağlayabilir. Buda bir teorilerden biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status