• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Hemanjiyom – Nedenleri, Tedavisi ve Komplikasyonları

Hemanjiyom – Nedenleri, Tedavisi ve Komplikasyonları

Çoğu insan arasında hemanjiyomla ilgili genel cehalet vardır. Deri veya iç organların yüzeyinde anormal kan damarları birikimi hemanjiyom olarak bilinir. Bebeklerde hemanjiyomlar özellikle doğumdan sonraki ilk günlerde veya haftalarda sık görülen bir durumdur, ancak genellikle birkaç yıl içinde düzelir. Kan damarlarını kaplayan hücrelerin hafif bir tümörüdür ve genellikle bir doğum lekesi olarak adlandırılır. Hemanjiyomun nedenlerini tanımlamak zor olsa da, vücuttaki hormonal dengesizliklerden sorumlu tutulabilir. Bebeklikte bir hemanjiyom ortaya çıkarsa, genellikle zamanla kaybolur ve hatta tamamen yok olabilir. Hemanjiyomlar genellikle kanla doldurulur ve vücuttaki kan dolaşım sistemine bağlanır. Bu hemanjiyomların görünümü, bulundukları yere bağlıdır. Cilt yüzeyinde bulunursa, çilek benzeri bir görünüşe sahiptir ve ayrıca çilek hemanjiyomları da denir. Deri yüzeyinin altındaysa, kırmızı şişmiş yamalar gibi görünebilir.

 

Hemanjiyomların larinks ve karaciğerde büyüdüğü bilinmektedir. Çoğu hemanjiomlar başlangıç ​​evrelerinde çürükler veya çizikler ile karıştırılır ve sadece büyüyünce doğru teşhis edilebilir. Ancak, çoğu bir süre boyunca ortadan kaybolur. Hemanjiyomlar, diğer etnik gruplara göre daha çok Kafkasyalılarda bulunur ve kadınlar erkeklere göre en çok kadınlardır. Hemagiyomların çoğunluğu yüz, boyun ve baş üzerinde bulunur. Vücudundaki yerlerinden bağımsız olarak, hemanjiyomlar boyut ve hacimde çok hızlı büyürler. Ardından, büyümeyi bıraktıkları ve son aşamada solmaya başladıkları ve sonuçta tamamen ortadan kaybolabilecekleri durağan bir aşama vardır. Hemanjiyom çok büyükse, çevreleyen cildi değiştirebilir ve hatta yok olduğunda izler bırakabilir. Nispeten, yüzeyel bir hemanjiyom varlığının izini bırakmayabilir.

 

Nedenleri ve Tedavisi

 

Çoğu hemanjiyomun ciddi komplikasyonları yoktur. Eğer cildin yüzeyindeki bir hemanjiyom kırılırsa veya yaralanırsa, ülserlere ve kanamaya neden olabilir. Bu hemanjiyom çok büyük ise ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bebeklerde, özellikle de bebek bezi bölgesinde bu tür ülserasyonlar meydana gelirse, aşırı derecede ağrılı olabilir. Gözdeki hemanjiyomlar normal görüşü engelleyebilir ve doğumdan hemen sonra tedavi edilmelidir. Bazı olgularda, iç hemanjiyomlar yeme, solunum ve diğer önemli işlevlerde sorunlara neden olur ve bu tür hemanjiyomlar derhal tedavi edilmelidir. Nadir durumlarda, çok büyük hemanjiyomlar kalp yetmezliğine yol açabilir, çünkü kalp tüm ekstra kan damarlarına kan pompalamak zorundadır ve bu da kalbe ek baskı yapar. Kemiğe çok yakın olan hemanjiyomlar kemik erozyonuna bile neden olabilir. Yüzeyel hemanjiyomlar genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz ve zamanla ortadan kaybolmaya meyillidirler. Daha büyük hemanjiyomlar cildi gerebilir ve hatta yüzeye zarar verebilir, bazıları ise önemli vücut fonksiyonlarına müdahale edebilir ve bunların kozmetik cerrahi ile tedavi edilmesi gerekir. Diğer tedavi seçenekleri arasında, oral yoldan alınabilen veya hemanjiyoma enjekte edilebilen kortikosteroidler gibi ilaçlar yer alır.

 

Çocuklarda hemanjiyom tedavisi de oldukça mümkündür. Karaciğerde hemanjiyoma sahip olan çocuklar, kan akışını durdurmak için hemanjioma enjekte edilen embolizasyon adı verilen bir prosedürle tedavi edilebilir. Hemanjiomlar, skarlaşma riski nedeniyle genellikle lazer cerrahisi ile çıkarılmaz. Pulse boya ameliyatları sadece hemanjiyomun cildin rengini aydınlatırken yardımcı olabilir. Hemanjiyomun hava yolunu tıkadığı karmaşık durumlarda, CO2 lazer cerrahisi hemanjiyomdan kurtulmak için bir seçenektir. Bazı doktorlar, hemanjiyomları kaldırmak için enjeksiyon ve lazer tedavileri bir arada kullanırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status