• DOLAR
  5,3101
  % 0,59
 • EURO
  6,0098
  % 0,76
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Hiperaktivite Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir ?

Hiperaktivite Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir ?

Artık birçok kişinin çocuklarındaki hiperaktivite’den bahsettiğini sanırım hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Hiperaktif söyleminin anlamını birçok kişi dillendirmektedir. Çok hareketli ve yaramaz çocuklarla karşılaşan kişiler ise büyüklerine ya da ebeveynlerine bu çocukların olup olmadığını da sorarak öğrenmek istemektedirler.

Aslında sanırım çoğu kişi hiperaktivitenin ne olduğunu doğru dürüst bir şekilde bilmemektedir çünkü  hareketleri çok olan ve sınırsız hareket edenlerin tanımı değil de tıp doktorlarının açıkladıkları üzere hiperaktivitenin bir hastalık olduğundan yanadır. Beynin bazı bölgelerindeki faaliyetinin fazla olması anlamını taşımakta ve bunun teşhisinin konulduğu andan itibaren tedavisine başlanması gerekmektedir.

Tedavisi

Çocuğun hareketlerinde ne yaparsanız yapın engelleyemez ve önünü alamaz hale geldiğinizde ve çocuklarda gözlemlenen uzun süre dikkatini vermeyerek çok kısada sürede ilgilendiği şeylerden vazgeçiyor ise e hırçınlık derecesinde etrafındaki eşyaları kırıp dökerek zarar veriyor ise böyle çocukların gözlemlerinin daha dikkatli bir şekilde aileleri tarafından yapılmasından sonra vakit geçirilmeden bir doktora başvurularak yardım alınması gerekmektedir.

Bazı çocuklar genel itibari ile kendi yaşıtlarına göre daha hareketli ve daha canlı bir şekilde hareketler yapabilir. Bu çocuklarda karşılaşan durumlar  belirtilerini gösterebilir fakat hemen kişilerin bu çocuğu hiperaktif olarak tanımlandırması doğru değildir.

Hareketli ve çok yaramazlık yapan çocuğun yaptığı hareketler kendi yapısı itibari ile doğal ve olağan olabilir. Ama kendi çocuğunu başkası ile karşılaştıran bazı kişiler yapılan hareketlerdeki fazlalığı gördüğünde daha ilk seferinde artık günümüzde hemen hiper söylemiyle dillendirmektedir.

Bu bir belirleyicilik değildir. Çocuğu  tanısının konulması ancak ve ancak klinik ortamda ve yapılan incelemeler ve testler akabinde uzman doktor tarafından konulması gerekmektedir. Çocukların gelişimlerinden itibaren anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir ve çocuklarını daima inceleme ve gözlem altında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status