• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kan Bağışının Önemi

Kan Bağışının Önemi

Kan bağışı, temel olarak, belirli bir takım yönergelere göre sağlıklı olduğu düşünülen ve bu kanı ihtiyacı olan kişinin vücuduna transfer eden bireyin vücudundan çizim kanıdır.

Önemi

Çoğu zaman hastaneler ya da devlet kurumları kan bağışı kamplarını organize etme eğilimindedirler; burada temel kan bağışı gerçekleri hakkında farkındalık yaratırlar ve insanları kan bağışında bulunmaya teşvik ederler. Aslında bundan sonra, bu kamplarda toplanan kan işlenir ve kanın bazı bileşenleri de şartlara göre ayrılabilir. Bu işlenmiş kan daha sonra bir birey tarafından ihtiyaç duyulana kadar buzdolabında saklanır.

Zararı Var Mı ?

Gerçekleri ve mitler arasında, daha önce kan bağışı, hepatit, AIDS ve benzeri gibi çeşitli zararlı hastalıkların transfüzyonu aracı olduğu düşünülmüştür. Bu, insanlara caydırıcı davranacak olan kan bağışıyla ilgili efsanelerden biriydi. Bu tür vakaların gerçekleşmemesini sağlamak için, hükümet kan bağışında bulunan kişinin sağlıklı olması ve en az 17 yaşında olması gibi kan bağışı kısıtlamalarını dayattı.

kısıtlamaları, kişinin kan bağışlayabilmesi için en az 110 pound ağırlığında olması gerektiğini belirtmektedir. Buna ek olarak, kan bağışı kısıtlamalarından bir diğeri, kişinin geçtiğimiz 8 haftada bağışsız kan almaması ve kan inceltici ilaç veya antibiyotik içermemesidir. Bu  kısıtlamaları ülkeden ülkeye az miktarda değişebilir, ancak pruva her zaman aynı kalacaktır.

 

Sağlıklı bir vericinin söz konusu olduğu durumda, bireyin yaklaşık 1 litre kan bağışında bulunabileceği, ancak bu kanın bir gün içinde vücut tarafından otomatik olarak yenilenebileceği gözlenmiştir. Ek olarak, bireyin kemik iliği birkaç hafta içinde kaybedilebilecek kan hücrelerini de değiştirecektir. Bununla birlikte, bayılma ve çökme, eklemlerde sertleşme, terleme, titreme, kasılma, bulantı, burun veya dudaklarda karıncalanma hissi ve benzerlerini içerebilen bazı kan bağışı yan etkileri vardır. Bu kan bağışı yan etkileri ancak geçicidir ve genellikle en fazla birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

 

Kalp hastalığı gelişme riskinin azaltılması gibi belirli sağlık faydalarına da sahiptir. Bunun nedeni, yapan kan bağışçılarının kandaki dolaşım sistemini ve kalbe zarar verecek olan demir miktarını en aza indirgemesidir. sağlığından bir diğeri de, kan bağışının büyük bir fedakarlık eylemi olduğu kadar genel olarak iyi hissettiriyor ki tek bir kan damlası bile birçok insanın hayatını kurtarabilir.

Birçok kez, kan bağışı faydaları arasında, bir kişinin kan bağışında bulunmalarını sağlamak için, bir kişinin yapması gereken ücretsiz sağlık kontrolünü de içerir. Bu aynı zamanda bağışçının kendi fitness seviyelerini izlemesine yardımcı olacaktır.

Kan bağışının yan etkilerinden bir diğeri, kişinin zaman zaman belirli yerel morarma yaşayabileceği yönündedir. Ancak bu, bağışçıların yüzde 1’inden daha az olduğu durumda bulunur. Bazı nadir durumlarda kan donörü, hematom olarak bilinen derinin altındaki lokal kanamadan da muzdarip olabilir. Bununla birlikte, hematom havuzda biriken kan bozulduğunda ve bu bölgeden yavaş yavaş ilerlerken birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status