• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kan Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavileri

Kan Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavileri

Kan zehirlenmesinin ne olduğunu bilmek konusunda istekli olanlar için,  temel olarak kandaki herhangi bir toksinin varlığını tanımlamak için kullanılan bilimsel olmayan bir terim olduğunu akılda tutmaları gerekir.

Terim, aynı zamanda, bakteriyel ürünler veya bakterilerin kendileri kan akışına giren bakteriler nedeniyle ortaya çıkmış bir tıbbi duruma da işaret edebilir. Gerçek tıbbi terim sepsis olarak bilinir. Sepsis ya da kan zehirlenmesinin, yaşamı tehdit eden ya da oldukça yüksek bir vücut ısısı ya da yüksek kalp hızıyla karakterize edilen, oldukça tehlikeli bir tıbbi durum olduğu bilinmektedir. Bakterilerin bazı nedenleri arasında, bir diş veya tıbbi prosedür sırasında, enfeksiyonlar, yaralar sırasında veya bir enjeksiyon uygulandığında bile, bakterinin kan dolaşımına girişi bulunmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bazı belirtileri ani yüksek ateş, hızlı kalp atım hızı, kusma, mide bulantısı, görünme veya kendini iyi hissetmeme, üşüme ve benzeridir.

 Tedavisi

Tedavisi, bir kan kültürü yoluyla kan zehirlenmesine yol açan bakterilerin varlığıyla başlar. Onaylandıktan sonra, bireyin derhal hastaneye yatırılması gerekecektir. Diğer nedenlerinden bazıları, aynı zamanda, kateterlerin idrar veya sindirim sistemlerine sokulması, açık yaraların veya apselerin tedavisi ve ayrıca diş temizliği sırasında oluşan enfeksiyonları içerir. Bu gibi durumlarda kan zehirlenmesi, bu tür prosedürlerde uygun hijyen korunmasının sağlanamamasından kaynaklanır. Diğer nedenlerinden bazıları, pnömoni ve bakteriyel menenjit gibi bakteriler tarafından enfekte olmaktadır. Ya da bakteriyemiden muzdarip olan kişinin acil tıbbi müdahale gerektirmesi, aksi takdirde yaşamı tehdit eden bir durum olan sepsise yol açabilmesi açısından önemlidir.

 

Nedenlerinden bir diğeri, epiglottisin şişmesi ve nefes borusunun olumsuz yönde etkilendiği durumdan kurtulduğu tıbbi bir durum olan Epiglotis olarak bilinir. Benzer şekilde kurşun zehirlenmesi aynı zamanda anemi, kabızlık, yorgunluk, kilo kaybı vb. Ile karakterize olan nedenlerinden biridir. Hemen tıbbi müdahale gerektiren kan zehirlenmesinin tehlikeli belirtilerinden bazıları, kan damarlarının genişlemesi ve kişinin kan basıncının düşmesinin, kişinin hızlı şoktan ve hatta ölümden acı çekebileceği noktaya düşmesidir. Aslında böbrek enfeksiyonlarından kaynaklanan böcek ısırıklarından kan zehirlenmesinin de tehlikeli olduğu ve uygun tıbbi bakım alması gerektiği belirtilmektedir. Kan zehirlenmesinin önleyici tedavilerinden biri, tüm sağlık çalışanlarının herhangi bir cerrahi işlem yapmadan önce eldiven giyip ellerini dezenfekte etmesidir.

 

Benzer şekilde, kan zehirlenmesinin antibiyotikler kullanılarak ve de enfekte olmuş bölgeyi iyi temizleyerek tedavi edilebileceğini akılda tutmalıyız. Önleyici tedavilerinden bir diğeri, her zaman bir kişinin cildinin ve yaraların her zaman temiz ve kaplandığını garanti etmektir. Çoğu zaman, enfeksiyonun düzgün bir şekilde yapılmadığı durumlarda kan zehirlenmesinin belirtileri görülür. Özellikle sepsise yol açtığı takdirde ölümcül olduğu bilinmektedir ve bu nedenle uygun bakım yapılmalıdır. Böcek ısırığı nedeniyle  belirtileri arasında titreme, ani yükselme veya vücut ısısındaki düşüş, üşüme, halüsinasyonlar veya karışıklık hissi vb. Benzer şekilde, böbrek enfeksiyonu nedeniyle bazı belirtileri arasında idrar yaparken yanma hissi, belde ağrı veya alt sırt ve hatta yorgunluk sayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status