• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
KAŞINTI NEDEN OLUR ? KAŞINTI NEDİR ?

KAŞINTI NEDEN OLUR ? KAŞINTI NEDİR ?

Vücudunuz da oluşan kaşıntılar bazen başa bela olabiliyor. Hayatınızı strese sokabiliyor. Kaşıntı neden meydana gelir ? Vücut ta kaşıntının tedavisi ? İşte tüm detaylar

Kaşıntı problemi tıp dilinde pruritus adı verilir. Vücudun sinir uçlarının uyarılması ile deri de kaşınmaya başlar. Derinin kaşınması aslında farklı sağlık sorunlarını da yaratabilir. Basit gibi görünen sorun aslında büyük sorunların nedeni ve başlangıcı olabilir.

kaşıntının tedavisi

 Nedenleri

 • Alerjik sorunlar : Kaşıntının en büyük nedenlerinden biri olan alerjik sorunlarıdır. Meyveye sebzeye herhangi bir şeye alerjiniz var ise kaşıntı meydana gelir. Alerji testi yaptırırsanız her hangi bir şeye alerjiniz var mı diye öğrenebilirsiniz.
 • Deri hastalıklar : Cilt ve deri rahatsızlıklarınız var ise kesinlikle bu kaşıntıya neden olur. Kaşındıkça cilt sorunlarınız daha çok artacaktır. bunun için kesinlikle cilt doktorunuza başvurmanız gerekecektir.Size kaşıntı önleyici kremler verecektir.
 • Kuru Cilt : Kuru cilde sahipseniz maalesef kaşıntılarınız artacaktır. Pamuklu giysiler ve nemlendirici kremler kullanmalısınız. Böylelikle az kaşınmasını sağlarsınız. Bir doktora görülmenizi öneririm.
 • Kurdeşen : Vücudunuz kurdeşen döküyorsa aşırı bir kaşıntıya neden olur. Kaşıntının en büyük nedenlerinden biridir kurdeşen. Kurdeşen dökmenin nedeni gizli bir rahatsızlık nedeni de olabilir.
 • Hamilelik : Hamile olanlar genelde karın bölgesinde çatlayan yerlerin den çok kaşınırlar. Bunun için hamilelere özel kremler vardır. Hem çatlaklıklar gidiyor hem de kaşıntınız gidiyor.
 • Menopoz: Menopoz a giren kadınlar yada menopoz a yakın olan kadınlar kesinlikle bir kaşıntı süreci yaşarlar. Hormonlar değiştiği için kaşınması normaldir. Bu dönemi rahat geçirmek için kesinlikle doktora başvurmak gerekir.

Kaşıntı sorununu uzun süre yaşıyorsanız ve ne yaparsanız yapın kaşıntı sorununuz gitmiyor ise kesinlikle bir uzman doktora gitmenizi öneriyorum. Kaşıntı bir sinek bir böcek ısırması ile de kaşıntı meydana gelebilir. Her kaşıntıdan korkulmamalı fakat her zaman kaşınıyorsanız kesinlikle kaşınmanın altında yatan gerçek bir neden vardır. Bu durumda kendinizi kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. Doktora gimeden tedavi yöntemlerini yaparsanız daha çok kaşınmasına neden olabilir. Bunun için ilaçları sormadan kullanılmamalıdır. Kendinize bol bol dikkat edin. Herkese sağlıklı günler ve  kaşıntısız günler dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status