• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Munchausen Sendromunun Tedavisi

Munchausen Sendromunun Tedavisi

Tıbbi rahatsızlıkların çok yaygın görüldüğü bir dünyada yaşadığımız gerçeği göz önüne alındığında, günlük hayatımızın ortak bir parçası olan birçok faktörden ortaya çıkan çeşitli komplikasyonların temel bir anlayışa sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca, fiziksel koşulların teşhis edilmesi her zaman daha kolay olduğu ve tedavinin ilerleyişinin bir zihinsel durumla uğraşmaya kıyasla daha kolay ölçülebileceği de fark edilmiştir. Munchausen Sendromu Tedavisi nedir ?

Zihinsel koşullar, başa çıkmak için daha karmaşıktır çünkü bunlar, beyin içindeki kimyasal denge de dâhil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Munchausen Sendromu Nedir ?

Çoğu insan Munchausen sendromunun ne olduğunun farkında değildir. Herhangi bir kişiyi etkileyebilecek bir akıl hastalığıdır. Sendromu semptomları, kişinin tıbbi bir hasta gibi tedavi edilmeye çalışılması amacıyla kendi vücudunda kasten sahtekâr, simüle ve hatta kendi kendine yaralanan yaralanmaya neden olacağı şekildedir. Koşullar adı, bir yerden başka bir yere seyahat edeceği bir zihinsel durumdan muzdarip olan Baron van Munchausen’in ismiyle bir Alman askeri olduğunda, hayal gücünün bir figüründen başka bir şey olmayan birtakım fantastik sömürülerin sözlerini yaydığı zaman ortaya çıktı. Daha sonra bir Amerikan tıp adamı, aynı felsefeyi, bir hastaneden veya tıbbi kurumdan diğerine seyahat etme eğilimine sahip olan ve tamamen tamamlanmış bir durumdan muzdarip olduklarını iddia eden kişilere uyguladı.

 

Durum oldukça seyrek görülür, bu durumun genellikle yanlış teşhis edildiği en yaygın nedenlerden biridir; Buna ek olarak, varoluşunun farkında olmayan bazı tıbbi kardeşler de dahil olmak üzere birçok insan var. Çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yaklaşık% 0,5 ila% 2’sinin bu durumdan muzdarip olduğunu göstermiştir. Ancak, bunlar sadece teşhis edilen vakalardır ve benzer çalışmalar, bilinmeyen bir kaynaktan kaynaklanan tüm ateşleyicilerin yaklaşık% 9’unun muhtemelen bu durumun sonucu olacağını göstermektedir.

Tedavisi

Proksimal nedenlerle Munchausen sendromu, üçüncü bir kişinin hasta rolünü üstlenme çabasıyla hastalığı üreteceği çok ciddi bir durumdur. Çalışmalar, çoğu durumda, söz konusu üçüncü tarafın genellikle mağdurun aile üyesi olduğu ortaya çıkmıştır. Proksimalin neden olduğu munchausen sendromu, normal munchausen sendromunun neden olduğu kadar büyük ölçüde bilinmemektedir ve bazı uzmanlar, munchausen sendromunun bir kısmının, cinsel veya agresif dürtülere karşı tetiklenen bir savunma mekanizmasına işaret ettiği görüşündedir. Munchausen sendromunun teşhisi söz konusu olduğunda karşılaşabileceği en büyük engellerden biri, hastanın, gelişmekte olan zihinsel bloktan dolayı karşılaştıkları herhangi bir semptom hakkında yalan söyleme olasılığı daha yüksektir. Ancak, tıbbi geçmişine bakmak en iyi tespit yöntemlerinden biridir.

 

Munchausen sendromundan mustarip ve munchausen sendromundan etkilenen bireylerin hem yaygın hem de dramatik bir tıbbi geçmişi olacaktır. Teşhise çok iyi uyan munchausen sendromu semptomlarına dikkat etmek, muhtemelen durumdan mustarip bir kişiyi teşhis etmenin en iyi yoludur. Hastalar ayrıca, acı çektiklerini iddia ettikleri tanıya yardımcı olacak sınavlara, tetkiklere ve prosedürlere katılmaya çok hevesli görünmektedir. Çoğu hasta, mevcut sağlık hizmeti sağlayıcılarının, geliştirmiş oldukları durumun herhangi bir belirtisini tespit ettikleri takdirde, önceki sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla iletişime geçmelerine izin vermek konusunda biraz isteksiz görünecektir. Bireyin vücudunun taranması, aynı zamanda, çoğu zaman sonuçsuz sonuçlara yol açmayacak birtakım farklı teşhis veya soruşturma prosedürlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek bir dizi cerrahi yara izi ortaya çıkarır. Munchausen sendromu tedavisi sadece tanıdan sonra ve hastadan işbirliği ile başlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status