• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Nikotin Bağımlılığı Nedir?

Nikotin Bağımlılığı Nedir?

Bir kimse nikotin bağımlılığının ne olduğunu tam olarak bilemeyebilir ve bu nedenle soruyu yanıtlayabilir. Nikotin bağımlılığı, içinde nikotin bulunması nedeniyle tütün içeren ürünlere bağımlılık olarak tanımlanabilir. Nikotin, çoğu sağlık uzmanı tarafından sıklıkla bağımlılık yapan bir ilaç olarak adlandırılan bir maddedir. Bu maddeye aşırı maruz kalmak, beyin üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve bu da kişinin daha fazla şey istemesine neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir başka bağımlılık yapıcı ilaçta olduğu gibi, nikotin kullanımı da, bir kişide tetikleyebileceği iyi hisler nedeniyle bir bağımlılığa yol açabilir. Dahası, bu maddenin yokluğu da bir bireyde hoş olmayan yoksunluk belirtileri getirebilir. Bunun yerine, nikotin bağımlılığından muzdarip kişi birkaç gün boyunca tamamen ortadan kaldırılmak istenirse, çok geçmeden birkaç hoş olmayan yoksunluk belirtisi yaşayabilir.

 

Nikotin Bağımlılığı Nedenleri

 

Bir kaç kişi daha az miktarda kullandıktan sonra çok hızlı bir şekilde nikotin bağımlısı veya tamamen bağımlıdır. Aşağıda verilenler, nikotin bağımlılığının çeşitli semptomlarından bazılarıdır:

 

 • Sigarayı bırakmak için ciddi ama başarısız bazı girişimler. Bu genellikle bir kişinin çözülmesinin zayıfladığı ve stresin ilk anında bir sigaraya ulaştığı zaman ortaya çıkar.
 • Nikotin yokluğunda anksiyete, ruh hali değişimleri, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, depresyon, stres, öfke, sinirlilik ve sinirlilik yaşanıyor.
 • Kabızlık gibi sindirim sorunları ile birlikte iştah azalması
 • Sigara içilmesine izin verilmeyen restoranlar, mağazalar veya hatta evlerden kaçınmak gibi davranış değişiklikleri
 • Solunum hastalıkları veya kalp problemleri gibi sağlık problemlerinin nedeni olabilmektedir.

Dünyada binlerce sigara içmeyi bırakan, ancak bunu yapamayan binlerce kadın ve erkek var. Bırakmayı başaranlar bile, nihayet başarılı olmalarından önce, birkaç kez denemek zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar. Sigara içmenin bir sonucu olarak sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya başlayan, ancak nikotin bağımlılığı nedeniyle alışkanlığı bırakamayan çok sayıda insan örneği olmuştur. Bu gibi durumlarda, insanların mümkün olduğunca erken bir nikotin bağımlılığı tedavisi görmeleri için bir tıbbi sağlık uzmanına danışmaları şiddetle tavsiye edilir.

 

Nikotin Bağımlılığı Tedavisi

 

Pek çok insan, tıbbi bir profesyonelin yardımıyla nikotin bağımlılığı tedavisi görebileceklerinin farkında değildir, zira bu hastalığa çok önem verilmemektedir. Bununla birlikte, bu sorundan muzdarip olan insanlar için oldukça ciddi bir kurum olarak kabul edilen sağlık kuruluşlarının uygun bir tedavi planı vardır.

 

Nikotin bağımlılığının tedavisinde, ilaçların birkaç çeşidi güvenli ve etkili kabul edilir; bu durum, davranışsal değişikliklerin eşlik etmesi halinde, alışkanlığı bırakan kişinin şansını artırabilir. Çoğu insan için farklı ilaç kombinasyonlarının yanı sıra terapi de önerilmektedir. Tedavi bir süre alabilir ve doğru kombinasyon bulunana kadar birkaç değişiklik yapılması gerekebilir.

 

İlaç ve tedavisine ek olarak, nikotin bağımlılığından kurtulmak isteyenler için daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için yardım sunan birkaç danışma grubu ve kampı vardır. Bu yardım grupları telefon danışmanlığı, bireysel danışmanlık programları, grup danışmanlığı programları ve internet tabanlı danışmanlık şeklinde bulunabilir. İnsanların sigara içmek için başarısız bir girişimden vazgeçilmelerinden kaçınmaları önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status