• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
RAMAZAN AYINDA TÜKETİLDİĞİNDE TEHLİKE SAÇAN YİYECEKLER

RAMAZAN AYINDA TÜKETİLDİĞİNDE TEHLİKE SAÇAN YİYECEKLER

Ramazan ayında insanlar birçok besin grubunu tüketmektedir. Özellikle ramazan sofralarındaki çeşitlilik normal süreçte olduğundan çok daha fazladır. Bu nedenle ramazan sofralarında farklı yiyecek türlerine de yer verildiği görülmektedir. Farklı türde yiyecekler tüketilmese bile birçok besin grubunun sofrada yer aldığı için bunlar da tehlikeli yiyecekler grubuna girebilmektedir. Bu nedenle sofra tercihinde dikkatli olmamız gerekir. Aynı zamanda ramazan sofralarında tüketilmemesi gereken yiyeceklerden uzak durulması önerilir.

ramazan-ayinda-tuketildiginde-tehlike-sacan-yiyecekler

İşte ramazan ayında tüketilmemesi gereken yiyecek türleri;

 • Kızartma: Ramazan sofralarında kızartma türü yiyeceklere yer verilmesi sakıncalıdır. Bu tür yiyecekler yüksek oranda yağ emilimi gerçekleştirdiği için hem daha fazla kilo almanıza hem de gün içerisinde susamanıza neden olabilir. Bu nedenle kızartma türü yiyecekler tercih edilmemelidir.
 • Patlıcan Yemeği: Patlıcan yemekleri ve patlıcan kızartması da sakıncalı yiyecek türlerinden birisidir. Özellikle alerjik reaksiyon ihtimali yüksek olan patlıcan sebzesinin ramazan sofralarında tüketilmemesi gerektiği defalarca vurgulanmıştır.
 • Ispanak: Ispanak yemeği ramazan sofralarında yer alan ana yemeklerden birisidir. Ancak ıspanak yemeği tüketildiği takdirde takip eden gece dahil olmak üzere gün içerisinde bol miktarda su içme isteğiniz cereyan eder. Bu nedenle ıspanak ve türevi yiyeceklerin tercih edilmemesi önerilir.
 • Lahana: Lahana sarması, lahana çorbası ve lahana türevi yiyecekler yine bol miktarda su içme isteğinizi tetikler. Bu tür yiyeceklerin sofrada bulundurulmaması ve ramazanda tüketilmemesi önerilir.
 • Çikolata: Ramazan sofralarının ardından tatlı etabına geçildiğinde çikolata içerikli tatlılar ön plana çıkar. Özellikle kan şekerimizin dengelenmesi açısından bu tür tatlılar sıklıkla tüketilir. Çikolata içerikli tatlılar bol miktarda tüketildiği takdirde ertesi gün ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ramazan sofralarında tatlı seçeneklerini gözden geçirmeniz gerekir.

ramazan-ayinda-tuketildiginde-tehlike-sacan-yiyecekler

Yukarıdaki gibi birçok yiyecek türünü tüketmeden önce dikkatli olmanız gerektiği vurgulanmıştır. Uzman doktorların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde daha sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek istiyorsanız bu tür yiyeceklerden uzak durmalı veya az miktarda tüketmelisiniz. Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için farklı yiyecek türlerine yönelebilirsiniz. Özellikle klasik ramazan sofraları buna en ideal örneklerdendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status