• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Sağlık Riskleri ve Alkol Tüketiminin Etkileri

Sağlık Riskleri ve Alkol Tüketiminin Etkileri

Düzenli olarak çalışanlar, genellikle bir miktar alkol tükettikten sonra belirli bir tatsızlık yaşayabilirler. Yorgunluk, koşma ve koşma görevlerini tamamlar ve çok fazla yük gibi görünmektedir.

Bacaklar durgunlaşır ve yokuş yukarı koşmak daha da zahmetli bir çaba olur. Birçok tecrübeli koşucu antrenman sırasında alkolden tamamen kaçınırlar çünkü eğitim sırasında içerse iyi performans göstermediklerini hissederler. Yine de bazı istisnalar var. Bazı koşucular ve hatta çalışan kulüpler, koşmak ve daha sert içmek ilkesi üzerinde çalışırlar. Ancak, çoğu çalışan ve alkol için sadece karıştırmayın.

 

Alkol Tüketimi ve Vücudun Tepkisi

 

Vücudun alkol tüketimi ile nasıl davrandığı, ne kadar alkol tüketildiğine ve ayrıca bireyin alkole nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Bazı çalışmalar, düşük miktarlarda tüketilen alkolün dengeyi geliştirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, makul miktarlarda tüketildiğinde, motor becerileri üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Düşük ila orta derecede alkol tüketmek, yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında daha hızlı yorgunluğa neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, çalışmalar ayrıca, alkolün çeşitli kas gruplarının kuvvetine ve kas dayanıklılığına etki etmediğini göstermiştir. Aynı çalışmada, düşük ila orta derecede alkollerin 800 ila 1500 metre çalışma sürelerini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Alkolün diüretik özelliklere sahip olmasından dolayı dehidratasyon riskinin ortaya çıktığı da gösterilmiştir. Kendi başına, dehidrasyon bir koşucunun performansını bozabilir ve ayrıca sağlık açısından da tehlikelidir. Akşamdan kalma konusunda, çalışmalar, akşamdan kalma olayların etkisinin kararsız gibi gözüktüğünü göstermektedir.

 

Peki sonuç nedir? Alkol tüketimi ile ilgili asıl sorun, vücudun hidrasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olması ve aynı zamanda uykusudur. Bir hangover ile hemen hemen herhangi bir aktivite yapmak, oldukça tatsız ve koşmak bir istisna değildir. Alkol tüketiminin performansa etkisi ile ilgili olarak, çeşitli faktörler söz konusudur. Bunlar bireyin ne kadar koştuğunu, vücudunun ne kadar hidratlı olduğunu ve hava koşullarını içerir. Her birey, alkol tüketimine farklı şekilde yanıt verir ve adapte olur. Bu nedenle performans üzerindeki etki de bireyden kişiye değişecektir. Aşırı alkol tüketiminin vücut için zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda bir süre boyunca bağımlılığa da yol açabilir ve kırılması zor bir alışkanlığa dönüşebilir. Bu nedenle, koşucular için en iyi tavsiye, alkol tüketiminden kaçınmak olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status