• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Sağlıklı Bir Beyin İçin Koşu Egzersizinin Önemi

Sağlıklı Bir Beyin İçin Koşu Egzersizinin Önemi

Çoğu insanın farkında olduğu koşma ile ilişkili çeşitli sağlık faydaları vardır. Bununla birlikte, bazı yeni çalışmalar, beyin ile koşma arasında da bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Önemi

Biyolojik kanıt, araştırmacıların egzersiz yapmanın (ve özellikle de koşmanın) bazı beyin mekanizmalarına da faydalı olabileceği sonucuna varmasına yardımcı olmuştur. Bu nedenle, sadece kaslarınızı çalmaktan değil, aynı zamanda beyninizin de ses çıkarmasına yardımcı olduğunu söylemek güvenlidir. Kanıtlar düzenli olarak çalışan kişilerin depresyon, anksiyete ve saldırganlıktan muzdarip olma olasılığının düşük olduğunu ileri sürmektedir. Bunların yanı sıra, hareketsiz bir yaşam tarzına liderlik eden çoğu insanın geçebileceği diğer olumsuz duygularla başa çıkmaya ve bunlarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Koşu, beyni, kişinin zihinsel yetenekleri üzerinde büyük bir etkisi olan yeni gri madde üretmek için uyarabilir. Birkaç gün süren koşular bile yüzbinlerce taze beyin hücresinin oluşumuna yol açabilir. Doğal olarak bu, herhangi bir karışıklık olmadan olayları ve hatıraları hatırlama yeteneğinizi geliştirecektir. Bu beceri, öğrenme yeteneğinizi ve gerçekleştirebileceğiniz diğer bilişsel görevleri geliştirebilir. Bu nedenle, düzenli olarak koşar veya koşarsanız, hafızanın yanı sıra öğrenme gücünü de geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda koşma beyninizin ve yeteneklerinin bozulmasını yavaşlatarak size yardımcı olabilir. Bu genellikle bir kişi büyüdükçe oluşur. Eğer koşmaya devam ediyorsanız ya da koşuyorsanız, haftada birkaç gün için, beyniniz uyarılmaya devam edecektir.

Genç insanlar genellikle, 65 yaşın üzerindeki dört kişiden birini etkileyen, bunama veya Alzheimer hastalığı gibi zihinsel rahatsızlıklardan endişelenmezler. Bu koşullar, beyin hücreleri yavaş yavaş yaşlılıkla bozulduğu ve vücudunuzun yaptığı için ortaya çıkar. Yeterince hızlı yeni beyin hücreleri üretmez. Bununla birlikte, bu zihinsel koşullar, kendinizi genç olduğunuz zamandan itibaren uygun tutarsanız gecikebilir veya tamamen önlenebilir. Dahası, daha genç yaşlarda çalışmak, gücün artmasına yardımcı olur, bu da yaşlandıkça bile egzersiz yapmaya devam etmenizi kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, egzersiz yapmaya başlamak için hiçbir yaş  kriteri yoktur. Her yaşta koşmayı içeren ve yine de faydalarından faydalanan yeni bir egzersiz rejimine başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status