• DOLAR
  5,3099
  % 0,58
 • EURO
  6,0091
  % 0,75
 • ALTIN
  226,5401
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sinüzit: Burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı verilir.Bu boşluklar  Burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklardır. Sinüzit tedavisi nedir ?

Sinüsler Tat ve koku alma duyumuzu güçlendirir. Bu sinüsler, kanallarla buruna açılırlar. Bu kanalların içinden burun mukozası geçer. Mukus sinüs içini nemli tutar ve bakterileri, yabancı parçacıkları yakalar ve sinüs içinden süpürür.Bu mukozanın ürettiği salgı burun içine gelir ve solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu mukoza iltihaplanırsa, sinüzit oluşur. 2 tip sinüzit vardır.Sinüsler Başımıza dışarıdan gelen darbelere karşı beynimizi ve gözümüzü korur. Kronik sinüzit ve akut sinüzit olmak üzere iki çeşit sinüzit vardır.

Sinüzit Belirtileri:

Yüzde basınç, dolgunluk veya ağırlık hissi

Burunda  tıkanıklık

Halsizlik

Burunda koyu, sarı veya yeşil akıntı

Geniz akıntınız

Boğaz agrısı

Koku duyusunda azalma

Baş ağrısı

Nefes darlığı hissi ve öksürük

Sinüzit Teşhis ve Tedavisi:

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir kaç tanesi sizde var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurarak sizin şikayetinize göre burun akıntısının rengini sorarak, başınızın ne kadar süreyle ağrıdığını, görme bozukluğu olup olmadığını sorarak sizi muayene edecektir. Doktorunuz sinüsleri incelemek için röntgen isteyebilir.Bu röntgen akut sinüzit teşhisinde gerek duyulur. Kronik sinüzit tanısında da bilgisayarlı tomografi isteyebilir.

Tedavisinde ise; asıl amaç sinüslerdeki tıkanıklığın ortadan kaldırılmasıdır. Sinüslerdeki iltihapların ve bakterilerin giderilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanır. Takviye olarak burun açıcı Buğuseptiller , burun damlaları tıkanıklığı açmada yardımcı olacaktır. Kronik sinüzitte ise sinüzitin asıl nedeni bulunmalıdır. Yapısal bozukluk mu veya kalıtsal ona bakılarak burun içindeki eğrilikleri ya da kırıkları düzeltmek için cerrahi müdahale gerekir. Bunun çözümü de ameliyattır.

Sinüzitten Korunma Yolları:

Saçlarınız ıslak iken soğuk havaya çıkmak, Havanın kirli, dumanlı olması, klimalı ortamlarda uzun süre kalmak, özellikle sıcak havalarda terledikten sonra serinlemek için klimanın  önüne geçmek, sigara kullanımı, burun tıkanıklığı sinüzite sebep olur. Soğuk algınlığı sinüzit için en büyük faktördür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status