• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
TÜRK BİLİM İNSANLARININ BÜYÜK BAŞARISI

TÜRK BİLİM İNSANLARININ BÜYÜK BAŞARISI

Yaklaşık 3.5 yıldır guatr hastası olan şahıs Türk Bilim adamlarının bulduğu çözüm sayesinde kısa sürede tedavi oldu. Türk Bilim adamları bu vesileyle tarihe geçti. Paratiroit hormon yetmezliği tanısı konulan guatr hastasının serum ile hayatını sürdürdüğü ve sıkıntı çektiği belirtildi. Hastanın tedavisi ise cerrahi operasyon seçeneği ile değerlendirmeye alınmıştı. Ancak ameliyat seçeneği kullanılmadı ve hastanın farklı şekilde tedavi edilmesi sağlandı. Türk Bilim adamlarının geliştirdiği yöntem ile ilgili olarak Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Paratiroit Nakil Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erhan Ayşan açıklamalarda bulundu. Erhan Ayşan konu ile ilgili genel bir değerlendirme yaparak hastaların durumu ile ilgili bilgi verdi.

turk-bilim-insanlarinin-buyuk-basarisi

Türk Bilim Adamlarının Mucizesi

Bilim adamlarının çalışması ile ilgili olarak açıklama yapan Erhan Ayşan tiroit ameliyatı sonrası hastalarda görülen durumlara vurgu yaptı. Tiroit ameliyatı geçiren hastaların bazılarında paratiroit bezleri zarar görebilmektedir. Paratiroit bezlerinin zarar görmesiyle birlikte kalsiyum ve kemik metabolizmasının düzenlenmesi aksar. Doğal olarak kişinin dışarıdan kalsiyum ve D vitamini alması gerekir. Hastalar ömürlerinin geri kalanında dışarıdan kalsiyum ve D vitamini takviyesi yaparlar. Bu zorunluluk sağlıklı bir yaşam için süreklilik gerektiren zorunluluklar arasındadır. Prof. Dr. Erhan Ayşan’da konu ile ilgili önemli bilgiler vererek hastaların bu tür rahatsızlıklarda beslenme şekline dikkat etme zorunluluğu olduğunu vurgulamıştır. Haliyle bu süreçte tedavi en iyi seçenek olmakta ve hastaların daha rahat bir yaşam sürdürmesi için tedavi olması gerekmektedir.

turk-bilim-insanlarinin-buyuk-basarisi

Üniversitenin Multidisipliner Paratiroit Araştırma Grubu tarafından geliştirilen yöntem ile paratiroit hormon yetmezliği ile ilgili tedavi süreci kolaylaştırılmıştır. Tıp literatüründe ilk kez kullanılan bu yöntem ile hastanın kısa süre içerisinde ayaklandığı ve eski sağlığına kavuştuğu belirtilmiştir. Tıp literatürünün önemli gelişmelerinden olan bu yöntemde cerrahi operasyon seçeneği bulunmamaktadır. İğne ile enjeksiyon yapılarak hasta tedavi edilir ve hastanın kısa süre içerisinde normal yaşantısına dönmesi sağlanır. İlk kez yapılan deneme ile başarılı sonuç alınmasıyla birlikte Türk Bilim adamları da dünya çapında başarı elde etmiştir. Bilim adamlarının başarılı buluşu şuan birçok ülkede dikkat çeken konular arasına girmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status