• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Vejeteryanlar İçin Alerjik Tedavileri

Vejeteryanlar İçin Alerjik Tedavileri

Bir vejeteryan olmayı seçmiş olabilirsiniz, ancak yemek alerjiniz varsa, bu seçim biraz sert görünmeye başlayabilir. Sadece birkaç seçilmiş gıda ürünüyle sınırlı bir diyete sahip olmak genellikle zor olabilir.

 

Alerjiler vejeteryan olsun ya da olmasın herkesi etkileyebilirler. Vejeteryanlar için, alerjiler herhangi bir birincil besin grubuna bağlı olabilir: proteinler, tahıllar ve karbonhidratlar, meyveler ve sebzeler. Bu yiyeceklerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, besinleri, alerjinize benzer olan diğer besinlerle değiştirmenin en iyisi.

 

Protein Alerjileri

 

Protein, hücre ve dokuların onarımı ve geliştirilmesinde yardımcı olan temel bir besindir. Proteinlerin her gün diyete dahil edilmesi tavsiye edilir. Proteinler, bu gıda maddelerinin çoğunda küçük miktarlarda mevcut olsalar bile, yediğimiz neredeyse tüm yiyeceklerin bir bileşenidir.

 

Protein alerjileri genellikle glutens neden olur. Protein alerjiniz varsa, vücudunuzun protein ihtiyacının doğal olarak karşılanmasının tek yolu, bunun yerine başka bir gluten içermeyen protein kaynağıdır. Amaranth, teff ve quinoa gibi zengin protein kaynağı olan fakat herhangi bir glüten içermeyen ve bu nedenle protein alerjisi olanlar için güvenli olan tahıllar vardır.

 

Hububat Allerjileri

 

Kepekli tahıllar karbonhidrat veren büyük bir enerji kaynağıdır. Bunlar da çok önemli besinleri içerir. Vücudunuz tüm yaşamsal işlevler için enerji tutmak için karbonhidratlar gerektirir. Hemen hemen bütün vejeteryanlar tahıl ve unlardan yapılır. Ekmek, makarna ve çavdarın hepsi tahıldır. Çölyak hastalığı veya buğday alerjisi başka bir gluten alerjisidir. Mısır alerjisi, birçok soruna neden olan bir başka tahıl alerjisidir. Mısır işlenmiş gıdaların çoğunda önemli bir katkı maddesidir ve bu nedenle bu alerjiyle yaşamak zordur.

 

Neyse ki, gluten içermeyen ürünlerin bol miktarda bulunması için tahıl alerjileri yeterince yaygındır. Glütensiz olan tahıllar, ekmekler ve makarnalar kolayca temin edilebilir. Darı, manyok ve sorgum günlük yiyeceklerinizde arpa ve mısırın yerini alabilecek diğer yaygın tahıllardır. Tahıl alerjileriniz varsa mastarlar da temel gıda olarak kullanılabilir. Pirinç yaygın olarak bulunur ve zengin bir karbonhidrat kaynağıdır.

 

Meyve ve Sebzeler Alerjiler

 

Meyve ve sebzeler, hayati minerallerin, vitaminlerin ve antioksidanların çoğunun kaynağıdır. Çoğu insan aroması olan sebzelere alerjiler geliştirir. Soğan ve sarımsak, bu kategorideki en yaygın alerjenlerdir.

 

Bu meyve ve sebzelerin yerini alabilirken, yerine koyduğunuz sebzelerin sahip olduğu vitamin ve mineralleri kaçırmamaya dikkat edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status