• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yürümenin Yüksek Tansiyona Faydaları

Yürümenin Yüksek Tansiyona Faydaları

Yüksek tansiyonun mu var? Yürümeye çalış. Kan basıncını düşürmenin kolay bir yolu yürükmektir. Bir çalışma ve egzersiz yap. 10 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürümenin, günde dört kez kan basıncı seviyenizi 11 saatte düşürebildiğini gösterirken, 40 dakikalık sürekli bir yürüyüş, basıncınızı yedi saat boyunca koruyabilir. Yürüyüş ve tansiyon, bir birey tarafından görülen tek fayda değildir. Bir egzersiz olarak yürürken sağlığın yararları çoktur. Yürüme, kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur ve kan şekerinizi azaltır. Ayrıca kilonuzu da kontrol eder. Hızla yürürken saatte yaklaşık 300 kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

 

Yüksek kan basıncı seviyeleri ile ilgili riskler çoktur. Böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme riskiniz artar. Kan basıncınızı kontrol etmezseniz, kalbinizin damarlarınızdan kan pompalamak için harcadığı çaba daha fazladır. Kalbinizin genişleme şansı vardır ve kalp krizi, böbrek yetmezliği, ateroskleroz ve inme riskiniz artar.

 

Egzersiz için yürüdüğünüzde, sistolik kan basıncınızda bir artış olur ve bu da kan akışınızın gelişmesine neden olur. Bu da, çalışan kaslarınızın oksijen kullanılabilirliğini artırır. Kan damarlarınız da kan akışında artışa izin vererek genişleyebilir. Bu diyastolik kan basıncınızın düşmesine neden olur.

 

Yürüdükten kısa bir süre sonra, kan basıncınız genellikle egzersizden önce daha düşük olarak bulunur. Bu kesinlikle olumlu bir cevap olarak görülüyor. Hipertansif kişilerde düzenli yürüyüşün kan basıncında azalmaya neden olduğu görülmüştür.

 

 

Yürüyüş ve Kan Basıncına Etkisi

 

 

Düzenli egzersizi durdurduğunuzda, kan basıncınızın bir haftalık sürede önceki seviyesine geri döndüğü görülmektedir. Bu nedenle düzenli olarak yürümeniz önemlidir. Düzenli olarak, her gün düzenli olarak egzersiz yapmak, düzensiz bir şekilde yapılan büyük miktarda egzersizden daha faydalıdır.

 

Böylece, yürüme ve kan basıncı çoğu insanda doğrudan bir korelasyona sahiptir. Yürümenin en önemli avantajı, kısa yürüme yürüyüşlerinin uzun bir yürüyüş yerine insanlara yararlı olduğu yönündedir. Yürürken, ayakkabılarınızın rahat olduğundan emin olun. Ayrıca rahat ve gevşek bir şekilde oturan kıyafetler giyin. Taktığınız kıyafetlerin katmanlar halinde olduğundan emin olun, böylece sıcaklık veya hava koşullarına göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Yürüme, birçok sağlık yararına sahip harika bir egzersiz. O yüzden yürümeye başla.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Bu sitedeki içerikler izinsiz kullanılamaz!

DMCA.com Protection Status